Yüz Germe

Yüz güzelliğinin en büyük ölçütlerinden biri sağlıklı bir cilt görünümüdür. Derinin altında yer alan yağ dokuları, cildin hacimli ve canlı görünmesine yardımcı olur. Kılcal damarlar cildin beslenmesine ve kendisini yenilemesine imkân sağlar. Böylece cilt canlı, parlak bir görünüme sahip olmuş olur. Bazı kişilerde ilerleyen yaşa veya kilo alıp verme gibi faktörlere bağlı olarak cilt dokusunda yıpranma görülebilir. Bu kişilerin yüzlerinde yer yer sarkmalar, kırışıklıklar ve çizgiler görülür. Özellikle de mimiklerin oluştuğu bölgelerde bu çizgiler kolayca fark edilebilir haldedir. Bahsettiğimiz estetik kusurları ortadan kaldırmaya yönelik pek çok kozmetik ve tıbbi uygulama vardır. Yüz germe estetiği, bu uygulamalar arasında tartışmasız en etkili olanlardan biridir.

Yüz germe ameliyatı sayesinde ilerleyen yaş veya yüz ifadelerinin yoğun kullanımına bağlı ortaya çıkan yüz kırışıklıklarını gidermek mümkündür. Kilo alıp verme gibi faktörlerin sebep olduğu yüz sarkması da yüz germe ameliyatı ile ortadan kaldırılabilir. Yazımızın devamında yüz germe ameliyatının nasıl yapıldığından ve bu ameliyatla ne gibi kazanımlar elde edilebileceğinden bahsedeceğiz.

Yüz germe ameliyatı ve benzer konular hakkında bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Yüz Germe Nedir?

Yüz germe, yüzdeki kırışıklıkları ve sarkmaları gidermek; yüze gergin ve genç bir görünüm kazandırmak için yapılan estetik operasyondur. Yüz germe estetiği özel cerrahi kesi ve dikiş teknikleri ile yapılır. Ameliyathane koşullarında yapılan bu operasyon sayesinde yüzde yer alan fazla deri ve yağ dokuları alınabilir. Yüzü meydana getiren dokular estetik ve çekici bir görünüm yaratmak için düzenlenebilir. En nihayetinde yüz; yüzdeki diğer tüm organlarla uyumlu, enerjik ve genç bir görünüm kazanır.

Yüz Kırışıklığı Neden Olur?

Yüzün büyük bir çoğunluğu deri, yağ ve özel bağ dokulardan oluşur. Bu dokular kas kütleleri ve elmacık kemiği gibi kemiklerle desteklenir. Bahsettiğimiz dokuların hepsi yerçekiminden etkilenirler. Genetik olarak değişime ve yıpranmaya çok daha müsait bir yapıda olabilirler. Mimiklerin kullanımı da zaman içerisinde, o yüz ifadelerinin oluştuğu bölgelerdeki deri dokusunun yıpranmasına yol açabilir. Deri dokusu, kilo alıp verme sonucu da yıpranabilir; altındaki yağ hacmini kaybedebilir. Tüm bu faktörler, ilerleyen yaş sebebiyle aksayan cilt yenilenme süreçleri ile birleşince yüz kırışıkları ve yüzün belli bölgelerinde sarkmalar görülebilir. Yüz kırışıklıkları her ne kadar doğal sebeplerden ortaya çıkabilecek olsalar da pek çok kişi tarafından istenmezler. Bu kişiler kırışıklıklarından ve sarkmalarından kurtulmak için yüz germe ameliyatı gibi estetik operasyonlarına başvururlar. Yüz germe ameliyatı sayesinde alın bölgesinde, yanaklarda ve çene yakınlarında görülen kırışıklıklar giderilir. Sarkmaya sebep olan fazla yağ ve deri dokuları alınabilir. Böylece yüz; ince, gergin ve genç bir görünüm kazanır.

Yüz Germe Kimlere Yapılır?

Yüz germe ameliyatı yüz gelişimini tamamlamış olan herkese yapılabilir. Yüzde bulunan dokuların ergenlik döneminin sonlarına kadar gelişmeye ve değişmeye devam ettiği düşünülür. Bu yüzden 18 yaşından küçük olan bireylere yüz germe estetiği önerilmez. Bunun haricinde hastalar, operasyona engel olabilecek sağlık durumları açısından detaylı olarak değerlendirilirler.

Yüz Germe Kalıcı Mı?

Yüz germe ameliyatı sonrası elde edilen yüz görünümü kalıcıdır. Bu işlem botoks uygulamaları gibi tekrar edilmesi gereken veya etkileri kaybolan bir operasyon değildir. Ancak bu etkilerin ne kadar süre kalacağı hastanın elindedir. Hastalar yüz germe ameliyatından sonra iyi bir yüz bakımı rutinine, sağlıklı bir beslenme programına ve uygun bir egzersiz rutinine sahip olmalıdırlar. Böylece yıpranma veya kilo alma gibi olası etkenlerin yüz görünümünü etkilemesi önlenmiş olur.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Bazı küçük operasyonlar için lokal anestezi de tercih edilebilir. Her iki durumda da hastalar ağrı hissi duymazlar. Yüz germe ameliyatı sırasında yüzün pek çok bölgesine müdahale edilir;

  • Alın bölgesinde bulunan kırışıklıkları,
  • Yanaklarda görülen sarkma ve kırışıklıkları,
  • Çene ve boyun çevresinde görülen sarkmaları, eşitsizlikleri, kırışıklıkları gidermek fazla yağ ve deri dokuları alınır.

Geriye kalan yağ dokuları, estetik bir yüz görünümü yaratmak için düzenlenir, şekillendirilir. Son olarak da deri; yüzde dinamik, genç ve gergin bir görünüm yaratmak için askılanır.

Yüz Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Yüz germe ameliyatı 3 ila 10 saat kadar sürebilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi yüz germe ameliyatı sırasında pek çok dokuya müdahale edilir. Bu dokular ile birer birer ilgilenilir. Yapılan tüm değişiklikler, yüzün bir bütün olarak görünümü hesaba katılarak yapılır. Bu yüzden işlemler uzun sürebilmektedir. Süre aralığının ve belirsizliğinin bu kadar uzun olmasının sebebi; bazı kişilerde yalnızca tek bir bölgeye müdahale edilirken bazılarında ise birden fazla bölgeye müdahale edilebilecek olmasıdır. Taleplerinizi ilettiğinizde, yapılacak olan işlemleri hesaba katıp size tahmini bir ameliyat süresinden bahsedilecektir.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

Yüz germe ameliyatı öncesinde; hastanın yüzü ve yüzündeki estetik problemleri detaylı olarak değerlendirilir. Bu değerlendirme sürecinde hastanın yüz görünümü ile ilgili şikâyetleri ve talepleri de göz önünde bulundurulur. Tüm bu faktörler çerçevesinde bir ameliyat planlaması yapılır.

Yüz germe ameliyatı sonrası hastalar; iyileşme sürecini geride bıraktıktan sonra yüzlerinin aldığı yeni formu görebilirler. Bu işlem sayesinde kırışıklıklarından, cilt çökmelerinde ve sarkmalarından kurtulduklarına şahit olabilirler.

Doktorlar yüz germe ameliyatı öncesi sonrası süreçler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Yüz germe ameliyatının ardından hastalar bir gece hastanede gözetim altında tutulabilirler. Bu süre zarfında ameliyat bölgesinin bakımı yapılır, yüzdeki değişimler değerlendirilir. Yüz ameliyattan sonra 2 ila 3 gün kadar sargıda kalabilir. Bu süreçte yüzde bir miktar şişlik ve morluk görülebilmektedir. Bunlar 3 ila 5 gün içerisinde azalarak kaybolurlar.

Hastalar doktor önerisine göre ortalama 1 hafta içerisinde gündelik yaşamlarına dönebilirler. Hatta doktor uygun bulursa makyaj bile yapabilirler. Operasyondan sonra doktorun önerdiği süre boyunca yorucu işlerden uzak kalınması ve güneşe karşı yüzün korunması gerekir.

Yüz Germe Ameliyatı Fiyatları 2022

Yüz germe ameliyatı doktor tarafından hastaya özel olarak planlanır. Bu yüzden yüz germe estetiği fiyatları kişiden kişiye değişebilir.

Yüz germe ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button