Meme Dikleştirme

Memelerin dik ve vücut ölçüleri ile uyumlu bir yapıya sahip olması vücudun genel estetiği için oldukça önemlidir. Memeleri oluşturan dokularda zaman içerisinde birçok değişim meydana gelir. Bu dokular, ilerleyen yaş, emzirme ve kilo alıp vermeye bağlı olarak sarkabilirler. Bazı kişiler ise kalıtımsal olarak sarkık bir meme yapısına sahip olabilirler. Meme sarkması sebebi ile oluşan görüntü pek çok kadın tarafından istenmez. Bu görüntü bireylerin özgüvenlerini olumsuz etkileyebilir, hatta bu tarz sebeplerden çiftlerin cinsel yaşamlarında da sorunlar görülebilir. Günümüzde çeşitli göğüs estetikleri sayesinde memelere estetik olarak ideal kabul edilen bir görünüm kazandırmak mümkündür.

Meme dikleştirme ameliyatı ; memelerde meydana gelen sarkmayı gidermek ve hastalara vücut ölçüleri ile uyumlu, çekici, dik ve genç bir meme görünümü kazandırmak için yapılır. Bu operasyon sayesinde hastalar dik ve sıkı memelere sahip olabilirler. Böylece sarkık memelere bağlı yaşadıkları olumsuzluklardan da kurtulmuş olurlar.

Meme dikleştirme estetiği ve diğer göğüs estetikleri hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Meme Dikleştirme Estetiği Nedir?

Meme dikleştirme estetiği; memelerin daha dik ve çekici bir görünüm kazanması için yapılan estetik operasyondur. Memeler zaman içerisinde yer çekimine ve ilerleyen yaşa bağlı olarak sarkabilirler. Özellikle de emzirme ve kilo alıp verme gibi durumlar meme derisinde sarkmalara yol açabilir. Bazı kişiler ise genetik olarak daha sarkık bir meme yapısına sahip olurlar. Meme dikleştirme estetiği sayesinde memelerde sarkmaya sebep olan fazla deri ve yağ dokusu alınır. Memeler özel askı işlemleri ile dikleştirilir. Böylece memeler genç, dik ve sıkı bir görünüme kavuşur.

Meme Dikleştirme Estetiği İle Neler Yapılabilir?

Meme estetiği ile şu gibi işlemler yapılabilir:

 • Sarkmaya sebep olan fazla deri dokusu alınabilir.
 • Memeler hastanın taleplerine ve genel estetik ölçütlerine göre şekillendirilebilir.
 • Meme görünümü, vücut ölçüsü ile uyumlu olacak şekilde düzenlenebilir.
 • Memelere dik, sıkı ve çekici bir görünüm kazandırılabilir.
 • Meme dikleştirme estetiği sırasında, ek işlemlerle memeler büyütülebilir. Böylece hem dolgun hem de dik bir meme görünümü elde edilebilir.
 • Meme de meydana gelen sarkma memenin büyüklüğü sebebi ile oluşmuşsa memeler, vücut ile uyumlu olacak ölçüde küçültülebilir.

Bahsettiğimiz diğer işlemler hakkında bilgi almak için sitemizde yer alan Meme Büyütme ve Meme Küçültme isimli yazıları inceleyebilirsiniz.

Meme Dikleştirme Kimlere Yapılabilir?

Meme dikleştirme ameliyatı 18 yaşını doldurmuş olan her bireye yapılabilir. Bu işlem reşit olmayan hastalara önerilmez. Bunun sebebi meme dokularının 18 yaşına kadar büyümeye ve gelişmeye devam ettiğinin düşünülmesidir. Gelişim sürecinin sağlıklı ve olması gerektiği gibi devam etmesi için bireylere, reşit olmayı beklemeleri önerilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlara, meme dikleştirme işlemi yaptırmadan önce bu dönemlerin son bulmasını beklemeleri tavsiye edilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında bir miktar iz kalır. Ancak bu iz zaman içerisinde çoğunlukla silikleşir ve iz giderici bazı özel silikon bantların kullanımı ile çoğu zaman fark edilmesi zor bir görünüm kazanır. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında oluşan iz bikininin veya sütyenin altında kalır, dışarıdan belli olmaz.

Meme Dikleştirme Sonrası Emzirme

Meme dikleştirme ameliyatı sırasında memenin emzirmeden sorumlu olan dokularına zarar verilmez, müdahale edilmez. Bu yüzden meme dikleştirme sonrasında emzirmek mümkündür. Halk arasında meme estetikleri sonrasında emzirmenin mümkün olamayacağına dair yanlış bir inanç vardır. Ancak günümüzde gerçekleşen operasyonlar sırasında süt kanallarına ve süt bezlerine müdahale etmemeye dikkat edilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatından önce hastalara genel anestezi işlemi uygulanır. Bu yüzden hastalar meme dikleştirme ameliyatı sırasında ağrı veya rahatsızlık hissi duymazlar. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında yapılan tüm işlemler genel estetik kurallarına ve hastanın taleplerine özel olarak planlanırlar. Bu sayede hem isabetli hem de başarılı bir dikleştirme operasyonu mümkün olur.

Anestezi işleminin ardından memelerde sarkmaya sebep olan faktörler giderilir. Bu amaç doğrultusunda, meme bölgesinde yer alan fazla deri ve sağ dokusu çıkarılabilmektedir. Bazı durumlarda ise memedeki sarkmayı giderebilmek için memelere silikon protez dokular yerleştirilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi meme dikleştirme operasyonu, meme büyütme veya meme küçültme ameliyatları ile birlikte yapılabilmektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı süresi hemen hemen 2 saat kadardır. Bu süre operasyonun kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında hastalar 1 gece kadar hastanede misafir edilirler. Bu süre boyunca hastanın meme bölgesine gerekli bakımlar yapılır. Hastanın tansiyon gibi vital bulguları düzenli olarak kontrol edilir. Anestezinin etkilerinin hızla kaybolması için hasta yürütülebilir.

Operasyon sonrasında meme bölgesinde bir miktar şişlik ve morarma görülebilir. Bu morluklar ve şişlikler zaman içerisinde azalarak kaybolurlar. Hastalar doktor önerisine göre ortalama 10 gün içerisinde günlük yaşantılarına dönebilirler. Ancak bu iyileşme süresi boyunca dikkat etmeleri gereken bazı durumlar vardır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme dikleştirme sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Bir süre zıplama ve koşma içeren fiziksel faaliyetlerden uzak durmak.
 • Doktor tarafından önerilen süre boyunca özel, destekleyici sütyen kullanmayı ihmal etmemek.
 • Meme bölgesini fiziksel darbelere karşı korumak.
 • Kişisel hijyene dikkat etmek.
 • Bir süre ağır işlerden kaçınmak.
 • Doktor kontrollerini aksatmamak.
 • Doktor tavsiyelerine uymak.

Doktorlar meme dikleştirme ameliyatı sonrası dikkat edilecekler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Meme Dikleştirme Fiyatları

Meme dikleştirme ameliyatı ücreti, yapılan operasyonun kapsamına göre kişiden kişiye değişebilir. Bu yüzden net bir rakamdan söz etmek mümkün değildir.

Meme dikleştirme fiyatları ve diğer konular hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button