Meme Küçültme

Memeler hem görünümleri hem de işlevleri sebebi ile kadınlar için oldukça önemlidirler. İdeal meme büyüklüğü diye bir durum olmasa da estetik ölçütler gereği, memelerin vücut ölçüleri ile uyumlu olması estetik ve çekici bir görüntü oluşturur. Bazı kadınlar genetik olarak büyük memelere sahip olabilirler. Bazı kişilerde ise hormonal değişimler veya kilo alıp vermeye bağlı olarak meme dokusu büyüyebilir, memelerde sarkma meydana gelebilir. Büyük memeler gerek sarkık görünümleri gerekse de omuz ve sırt ağrılarına yol açmaları sebebi ile bazı kadınlar tarafından istenmezler. Bu kişiler, meme küçültme ameliyatı ile çok daha toplu, sıkı, dik ve küçük bir meme görünümüne sahip olabilirler.

Meme küçültme ameliyatı sayesinde memelere; vücut ölçüleri ile uyumlu, sıkı ve genç bir görünüm kazandırılır. Bu uygulama sonrasında hastalar, meme büyüklüğü sebebi ile yaşadıkları sırt ve omuz ağrılarından da kurtulabilirler.

Meme küçültme ve diğer meme estetikleri hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Meme Küçültme Estetiği Nedir?

Meme küçültme estetiği, memelerdeki fazla deri ve yağ dokusunun alınması; memelerin vücut ölçüleri ile uyumlu olacak şekilde küçültülmesi için yapılan operasyondur. Bu operasyon özel cerrahi kesi ve dikiş teknikleri ile yapılır. Operasyon sonrasında ortaya çıkacak olan meme görünümü tamamen genel estetik yargılara, hastanın taleplerine ve vücut ölçülerine özel olarak planlanır. Böylece hem memeler çekici ve genç bir görünüm kazanır hem de kadınlar büyük memeler sebebi ile yaşadıkları olumsuzluklardan kurtulurlar.

Meme Küçültme Kimlere Yapılabilir?

Meme küçültme ameliyatı 18 yaşını doldurmuş olan herkese yapılabilir. Memeleri meydana getiren dokuların 18 yaşına kadar değişmeye ve gelişmeye devam ettiği düşünülür. Bu yüzden meme küçültme ameliyatı gibi meme estetikleri reşit olmayan bireylere günlük hayatı çok zorlaştırmadıkça ya da tıbbi bir gereklilik gibi durumlar olmadıkça 18yaş sonrasında yapılması uygundur.

Gebelik veya emzirme döneminde olan kadınlara da bu dönemler son bulduktan sonra meme küçültme estetiği yaptırmaları önerilir.

Meme Küçültme Estetiği İle Neler Yapılabilir?

Meme küçültme estetiği sayesinde şu gibi kazanımlar elde edilebilir:

 • Memeler daha küçük ve sıkı bir görünüme sahip olabilir.
 • Sarkık meme görünümü ortadan kaldırılabilir.
 • Büyük memeler sebebi ile meydana gelen sırt, omuz ve bel ağrıları; memelerin küçültülmesi ile ortadan kaldırılabilir.
 • Memelere vücut ölçüleri ile çok daha uyumlu bir görünüm kazandırılabilir.
 • Memelerin büyüklüğü sebebi ile oluşan duruş bozuklukları ve kamburluk gibi durumlar giderilebilir.
 • Meme küçültme ameliyatına eşlik eden meme dikleştirme estetiği ile memelere dik bir görünüm kazandırılabilir.

Meme dikleştirme estetiği hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Meme Dikleştirme isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi uygulanarak yapılır. Bu yüzden meme küçültme ameliyatı yaptıran kadınlar, işlem sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar.

Operasyon sırasında özel cerrahi kesi teknikleri ile meme bölgesinde yer alan fazla deri dokuları çıkarılır. Memelerin büyük ve sarkık bir görünüme sahip olmasına yol açan fazla yağ dokuları da bu işlem sırasında alınabilir. Tüm bu işlemlerin detayları, doktor tarafından hastaya özel olarak planlanır. Böylece meme küçültme ameliyatı çok daha isabetli ve başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olur. Bu operasyon hemen hemen 2-3 saat içerisinde son bulur. Bu süre yapılan işlemlerin kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Meme küçültme ameliyatı, cerrahi işlemlerle yapıldığı için operasyon sonrasında bir miktar iz kalır. Ancak dikişler doktor tarafından özenle seçilen bir bölgede yer aldığı için bikinin veya sütyenin dışından belli olmazlar. Bu izler zaman içerisinde ten rengine yaklaşır ve dışarıdan oldukça zor fark edilir bir görünüm kazanırlar.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirme

Meme küçültme ameliyatı hem süt bezlerini hem de süt kanallarını koruyacak şekilde gerçekleşebilir. Yani hasta tarafından aksi talep edilmediği takdirde meme küçültme ameliyatı sırasında emzirme işlemini etkileyecek bir işleme başvurulmaz. Meme küçültme estetiği yaptıran kadınlar doğum yaptıklarında bebeklerini emzirebilirler.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme küçültme operasyonundan sonra hastalar 1 ila 3 gün boyunca hastanede misafir edilirler. Bu süre boyunca ameliyat bölgesine gerekli bakımlar yapılır, hastanın genel kontrolleri sağlanır. Hasta, anestezinin etkilerinden kurtulabilmesi için yürütülür.

Ameliyatın ardından meme bölgesinde hafif şişlik ve morluk meydana gelebilir. Bu şişlik ve morluklar zaman içerisinde kaybolurlar. Hastalar doktor önerisine göre ortalama 10 gün içerisinde gündelik yaşamlarına dönebilirler. Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu süre boyunca doktor tavsiyelerine uyulması önerilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı sonrası dikkat edilecekler arasında şunlar yer alır:

 • Doktorun önerdiği süre boyunca özel, destekleyici bir sütyen kullanılmalıdır.
 • Uyurken bir süre sırt üstü bir pozisyon tercih edilmelidir.
 • Yorucu faaliyetlerden bir süre uzak kalınmalıdır.
 • Zıplama ve koşma gibi hareketler içeren sporlardan, bazı kol hareketleri ile yapılan egzersizlerden bir süre uzak kalınmalıdır.
 • Meme bölgesi fiziksel darbelere ve travmalara karşı korunmalıdır.
 • Kişisel hijyene dikkat edilmelidir.
 • Herhangi bir sorunun varlığında doktora haber verilmelidir.
 • Düzenli doktor kontrolleri aksatılmamalı, doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.

Doktorlar, meme küçültme sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Meme Küçültme Fiyatları 2022

Meme küçültme ameliyatı sırasında yapılan tüm işlemler hastaya özel olarak planlanır. Bu yüzden meme küçültme ücreti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Meme küçülme ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button