DUDAK DOLGUSU İŞLEMİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Dudak Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır?

Estetik dolgu işlemlerinden biri olan dudak dolgusu, hızlı ve acısız bir şekilde uygulanabilen, ameliyat gerektirmeyen bir yöntemdir. En çok tercih edilen estetik uygulamalardan biri olan dudak dolgusu ile dudakların dolgunlaşması, dudak sınırlarının belirginleştirilmesi ve dudak şeklinde düzelme sağlanır. Aynı zamanda kişilerin özgüveninin artmasına yardımcı olur. Farklı uygulama teknikleri bulunan dudak dolgusunun kalıcılığı ortalama 12 ay kadar devam eder.

Dudak dolgusu nedir?

Dudak dolgusu, istenilen dudak görünümünün elde edilmesi için dudaklara özel dolgu maddelerinin ameliyatsız bir şekilde enjekte edilmesidir. Vücutta bulunan doğal bir madde olan sentetik hyaluronik asitten (HA) oluşan dudak dolgusu ile hem kişilerin dudaklarının dolgunlaşması, hem de dudak sınırlarının belirginleştirilmesi ve daha simetrik bir hale gelmesi sağlanır.

Ameliyatsız estetik tedavi yöntemleri arasında bulunan dudak dolgusunun etkisi geçicidir. Ancak kısa sürede uygulanması, acısız ve tekrarlanabilir bir işlem olması dudak dolgusunun popülerliğini artırmaktadır. Bu işlem sonucunda kişilerde doğal bir sonuç elde edilebilir.

Bununla birlikte kişilerin özgüvenini artırarak vücut imajının iyileştirilmesine katkıda bulunulur. İlerleyen yaş ile birlikte hacmini kaybeden ve incelen dudaklar bu yolla dolgunlaşarak daha genç bir görünüm kazanılmasını sağlar ve gülüş estetiğine katkı verir.

Dudak dolgusu nasıl uygulanır?

Dudak dolgusu işleminden önce sağlık uzmanı tarafından dudağa lokal anestezik krem sürülür ya da dudak içinden lokal anestezi uygulanır. Böylece dudakların uyuşması ve acı hissedilmemesi sağlanır. Uyuşma sağlandıktan sonra ince uçlu bir iğne veya ucu batmayan iğneler (kanüller) aracılığı ile dudakta belirlenen bölgelere dolgu maddesi enjekte edilir. Etkisi hemen görülen bu işlem kısa sürmektedir. Uzman hekim şişme ve morarmayı en aza indirmek için işlem boyunca dudaklara soğuk uygulaması yapabilir.

Uygulama bilgi ve becerisi isteyen dudak dolgusu işleminin, alanında uzman hekimler tarafından uygulanması gerekmektedir. Muayene sonrasında hekimin önerilerine ve hastanın ihtiyacına göre işlem yapılmalıdır.

Dudak dolgusunun avantajları nelerdir?

Dudak dolgusunun birçok avantajı bulunmaktadır ve bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Dudak dolgusunda kullanılan maddeler ve yapılan işlem güvenlidir.
 • Komplikasyon veya yan etkide bulunma riski azdır.
 • Kişilerin özgüvenini yükselterek, benlik saygısını artırır.
 • İşlem sonrası görünüşten memnun olunmadığında işlem tersine çevrilip, enjekte edilen dolgular bir enzim (hiyalüronidaz) ile eritilebilir.
 • Dudakta var olan asimetriler ve bozuklukların düzeltilmesini sağlar.
 • Dudakların hacim kazanması ile dudak çevresinde yaşlanma izleri azalır ve dudak çevresindeki nem artar.
 • Cerrahi olmayan bir yöntem olduğu için dikiş, bandaj ya da pansuman gerekmez.
 • Kısa süren işlem ile hem konforlu bir süreç yaşanması sağlanır hem de etkisi hemen görülür.
 • Sonuçlar kalıcı olmasa bile etkisi uzun süreli olur.

Dudak dolgusu teknikleri nelerdir?

Dudak dolgusu farklı tekniklerle uygulanmaktadır. Temel olarak bütün tekniklerde iğneler ve ucu delici olmayan kanül ismi verilen aparatlar aracılığıyla dolgu uygulanmaktadır. Bütün dudak dolgularında uygulanan dolgu maddesi aynı olmasına rağmen dolgunun dudakta verildiği yer/katman, uygulama açısı gibi bazı özelliklere göre Fransız tekniği,Rus tekniği,vb. gibi birçok değişik isimlere rastlamak mümkündür.

Dudak dolgusu yaptırmaya gitmeden önce nelere dikkat edilmelidir?

Dudak dolgusu uygulaması öncesinde kullanılan aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların uygulamadan iki hafta önce kesilmesi gerekmektedir. Uygulama öncesinde yine kan sulandırıcı etki gösterebilecek olan yeşil çay, sarımsak, balık yağı, vitamin E, ginseng ve alkollü içeceklerin kullanılmaması gerekmektedir. Çünkü bu ilaç ve ürünler pıhtılaşmayı engelleyici etkileri nedeniyle uygulama alanında kanama ve morluğa neden olabilmektedir.

Bu sebeple dolgu yaptırmadan en az bir hafta önce bunların kesilmesi ve tüketilmemesi önerilmektedir. Ayrıca dolgu uygulaması yapılacak bölgede aktif uçuk enfeksiyonunun (Herpes Labialis) olduğu dönemde dudak dolgusu yapılmamalıdır. Sık tekrarlayan uçuk enfeksiyonu olan kişilere uygulamanın 2-3 gün öncesinde profilaktik(tedbiren) ağızdan antiviral tabletlere başlanıp bu şekilde dolgu uygulamasına gelmesi önerilir.

Dudak dolgusu sonrası şişlik oluşur mu?

Dudak dolgusu işleminden sonra kişilerin dudaklarında hafif bir şişlik ve morluk oluşabilir. Bu yan etkiler normaldir ve çoğunlukla şişlik üçüncü gün itibariyle azalmaktadır. Dolgu uygulaması yapılmasını takiben yaklaşık bir hafta sonra şişlikler tam inmiş ve dudaklar olması gereken ve beklenen forma ulaşmış olur.

Dudak dolgusu sonrası topaklanma meydana gelir mi? Dudak dolgusu kayar mı?

Dudak dolgusu işleminde çoğu zaman dolgu maddesinin yüzeye yakın enjekte edilmesi sonucunda oluşan ve sertlik şeklinde hissedilen topaklar, genellikle kendiliğinden ya da hafif masaj yapılması ile kaybolur. Hyaluronik asit enjeksiyon sonrası gelişen 2 hafta sonrasında da hala kaybolmayan topaklanma, hyaluronidaz enjeksiyonu ile geçer. Hyalüronik asit dolgular insan vücuduyla tamamen uyum içerisinde ve insan doğasında bulunan içeriğe sahip dolgular olduğu için kayma veya yer değiştirme gibi durumlar söz konusu olmaz.

Dudak dolgusu ne kadar kalıcıdır? Dudak dolgusunun etkisi geçince ne olur?

Tüm dünyada en sık uygulanan ve en güvenli olarak nitelendirilebilecek dolgu türü olan hyaluronik asit dolguları, yaklaşık olarak 12 ay kalıcılık göstermektedir. Hyaluronik asit dolgular tamamen emildiklerinden dolayı dolgunun etkisi geçince dudak eski haline gelmektedir. Dudak dolgusunun kalıcılık süresi farklı kişilerde daha az ya da çok olabilmektedir.

Dudak dolgusu zararları nelerdir?

Dudak dolgusu işleminin uzman ve tecrübeli hekimler tarafından donanımlı merkezlerde yaptırılması önem taşır. Çünkü tecrübeli doktorlar tarafından gerçekleştirilmeyen dudak dolgusu işlemi sonucunda doğal olmayan, aşırı büyük veya biçimsiz dudaklar ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte işlem uygulaması sırasında iğne batırılan yerlerde geçici kızarıklık ve morluklar oluşabilir.  Dudak dolgusu işlemi dudağın anatomisine ama daha önemlisi olası bir komplikasyon oluşması durumunda bunun da çözümüne hakim olan plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Özellikle damar içine dolgu maddesi kaçması sonucu dudak damarının tıkanması ve bunun neticesinde dudakta doku kayıpları bildirilmiştir.

Bir diğer önemli husus ise mutlaka enjekte edilecek ürünün CE belgeli ve kaliteli bir ürün olması gerekmektedir. Uygulamanın ardından 7-10 günden daha uzun süreli şişlik, kızarıklık, geçmeyen morluk, siyahlaşma, enfeksiyon gibi ciddi durumlarda mutlaka plastik cerraha başvurmak gerekir.

Dudak dolgusu kaç günde oturur?

Dudak dolgusunun sonucu işlem yapıldığı anda hemen fark edilebilir. İşlemin sonrasında kişiyi en fazla rahatsız eden durum dudakta oluşan şişlik ve ödemdir. Bu durum beklenen bir yan etkidir ve 2-3 günde geçmesinin ardından 7-10 gün içinde de dudak şekli oturur.

Dudak dolgusu sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dudak dolgusu sonrasında cerrahın tavsiyelerine uyulması önem taşır. Uyulması gereken bazı durumlar şunlardır:

 • Ödemi azaltmak amacıyla soğuk uygulama yapılabilir.
 • Uygulamadan sonraki 24 saat boyunca dudaklara ruj, dudak kremi veya başka bir ürün sürülmemeli
 • İşlemden hemen sonra aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı
 • Dudaklar ovuşturulmamalı
 • Henüz yeni yerleştirilmiş dolgular basınçla ezilmemeli
 • Dişleri fırçalarken dikkatli olunmalı
 • Sert çiğneme hareketlerinden ve dudağa basınç uygulayıcı hareketlerden bir süre kaçınılmalı
 • En az 24 saat egzersiz yapılmamalıdır.

Dudak dolgusu kimlere yapılmaz?

Dudak dolgusunun uygulanmaması gereken kişiler aşağıdaki gibidir:

 • Hamilelerde ve emziren kadınlarda dolgu uygulaması önerilmemektedir.
 • Pıhtılaşma bozukluğu, kanama diatezi olanlarda uygulama alanında kanama oluşabileceğinden dolgu önerilmez.
 • Romatolojik veya otoimmün hastalıklarının aktif dönemlerinde olan kişilere dolgu uygulanmamalıdır.
 • Dolgu maddesine karşı bilinen aşırı duyarlılığı olanlarda dolgu uygulaması yapılmamalıdır.

DUDAK DOLGUSU İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN DİĞER SORULAR

Dudak dolgusu dudak şeklini bozar mı?

Dudak dolgusu dudağın şeklini bozmamasıyla birlikte dudak şeklini düzeltmeye yönelik bir işlemdir. Enjekte edilen dolgu eridikten sonra dudak eski haline döner ama dudağın sarkması, bozulması ya da daha ince bir hal alması söz konusu değildir.

Sigara içmek dudak dolgusunu eritir mi?

Sigara içmek dudak dolgusu yaptırmaya engel teşkil etmez. Sigara içmenin dudak dolgusu işleminde uygulanan dermal dolgu maddesinin etki süresini kısalttığına yönelik bilinen herhangi bir bilimsel çalışma yoktur. Ancak sigara içmek hem bütün vücutta olduğu gibi ciltte de oksidatif stresi ve erken yaşlanmayı arttıracağından hem de sigara içerken tekrarlayan dudak hareketlerinin dudak kaslarının kullanımına bağlı bölgesel metabolik ihtiyaçlarını arttırmak suretiyle dolgunun daha erken yıkılabileceğine dair teorik görüşler bulunmaktadır.

Dudak dolgusu öpüşürken bozulur mu?

Dudak dolgusu uygulamasının ardından ilk 24 saat öpüşme gibi aşırı dudak hareketlerinden kaçınılmalıdır. İlk gün dudağa hassas davranılması gerekmektedir. Bu nedenle dudak dolgusu sonrası 2-3 saat süreyle sert çiğneme hareketi, sıcak bir şeyler yemek, içmek yasaktır ve ruj sürülmemelidir.

1 ml dudak dolgusu yeterli mi?

İlk kez yapılan dudak dolgularında çoğunlukla 1 ml’lik dolgular kullanılırken nadiren gerekli durumlarda ve daha sonraki seanslarda  0,5ml’lik -a da 1 ml dolgular ile eklemeler veya düzeltmeler yapılabilir. Dudak dolgusu uygulamalarındaki başlıca hedef; aşırı şişmiş görünen ve doğallıktan uzak dudaklar oluşturmamak olmalıdır.

Dudak dolgusu dudak ısırma ile bozulur mu?

Dudak dolgusu dudak ısırma ile bozulabilir. Özellikle ilk günlerde dudak ısırma hareketlerinden kaçınılmalıdır. Dudak dolgusu yapılsa da yapılmasa da dudağın ısırılması dudakta mukosel ismi verilen kistlere sebebiyet verebileceğinden bu davranış varsa terkedilmelidir.

Dudak dolgusu ağrılı mıdır? Dudak dolgusu acılı bir işlem midir?

Dudak dolgu uygulamaları öncesinde ve uygulama esnasında hastanın herhangi bir ağrı ve acı hissetmemesi için dudak bölgesine lokal anestezik krem uygulaması yapılır. Bu uygulama çoğu zaman acı hissedilmemesi için yeterli olur. Bununla birlikte plastik cerrahlar dudak çevresindeki bölgesel sinirleri ‘ring blok’ adı verilen yöntemle lokal anestezik uygulayarak tamamen uyuşturabilir. Bu uygulama ile birlikte hasta hiç ağrı ve acı hissetmemektedir.

Dudak dolgusu sonrası acı normal midir? Dudak dolgusu acısı nasıl geçer?

Çoğu zaman hastalarda dolgu yapılan ilk akşam ödemlenmeye bağlı dolgunluk, hafif yanma hissi bazen olabilir. Böyle bir durum olduğunda basit ağrı kesiciler ve soğuk uygulama yapılması yeterli olup hastaları rahatlatır. İşlem sonrasında şişlik ve kanamanın oluşmaması ya da sınırlanması açısından soğuk uygulama yapılması faydalıdır. Dudak dolgusu esnasında veya sonrasında aniden başlayıp artan ağrı varsa veya dudakta beyazlaşma gibi durumlar varsa normal olmayabilir. Damar içine dolgu kaçması durumlarında bu şekilde bir ağrı veya dudakta beyazlaşma olabilir ve mutlaka işlemi yapan cerraha ya da deneyimli bir cerraha başvurmak gereklidir.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button