Karın Germe

Karın bölgesi kişinin hayatı boyunca değişim içerisindedir. Bu bölgedeki deri yüzeyi vücudun kilo değişimlerinden, gebelik gibi dönemlerden ve ilerleyen yaş gibi faktörlerden ciddi ölçüde etkilenir. Saydığımız faktörler sebebi ile gerilen ve gevşeyen deri yüzeyi; bir süre sonra kırışmaya ve sarkmaya başlar. Karnın kırışık ve sarkık bir görünüme sahip olması; karın derisindeki çatlaklar ve yüzeysel çizgiler vücudun estetik bütünlüğünü olumsuz etkiler. Bu yüzden pek çok kişi tarafından istenmezler. Günümüzde hem kadınlar hem de erkekler çeşitli estetik operasyonlar sayesinde bu sarkık ve kırışık karın görünümünden kurtulabilmektedir. Halk arasında karın germe estetiği olarak bilinen işlem sayesinde sıkı, toplu ve ince bir karın görünümü elde edilebilir. Karın germe estetiği liposuction yani yağ alma işlemiyle birlikte de yapılabilmektedir. Böylece karın bölgesindeki fazla yağ dokusu alınabilir; karın derisi gergin ve sıkı bir görünüme kavuşabilir.

Karın germe estetiği ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Karın Germe Nedir?

Karın germe, karındaki deri sarkmalarının, kırışıklıkların ve çatlakların giderilmesi için yapılan estetik operasyondur. Bu operasyon özel cerrahi kesi ve dikiş teknikleri ile yapılır. Kilo alıp vermeye bağlı yaşanan deri sarkması, hamilelik sonucu görülen çatlaklar ve kırışıklıklar karın germe ameliyatı ile giderilebilir. Hastaların daha sıkı, toplu ve gergin bir karın görünümüne sahip olması sağlanabilir. Bu işlem tıp dilinde ‘’Abdominoplasti’’ ismiyle de bilinmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Neden Yapılır?

Karın germe ameliyatı, karın bölgesinde yer ala kırışıklıkların, çatlakların ve sarkmaların giderilmesi; karına sıkı ve gergin bir görünüm kazandırılması için yapılır.

Bazı bireyler diyetlere, spora ve obezite cerrahilerine bağlı olarak yüksek miktarda kilo verirler. Kilo vermeye bağlı olarak da karın derileri, önceden sahip oldukları desteği kaybeder ve sarkar. Bazı bireylerde ise bu sarkma, hamilelik döneminin sonlanması ile doğumun ardından görülür. Karın derisi; aşırı derecede gerilmesi ve bu gerginliği hızlıca kaybetmesi sebebi ile sarkar, kırışır, çatlar. Bu da pek çok kişi tarafından istenilmeyen bir karın görünümüne yol açar. Karın germe ameliyatı bu görünümü ortadan kaldırmak; karnı estetik açıdan çekici, ince ve gergin bir yapıya kavuşturmak için yapılır.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Karın germe ameliyatı, genel olarak 18 yaşını doldurmuş olan bireylere yapılabilmektedir. Bu uygulamaya engel olabilecek bazı hastalıklar vardır. Doktorlar, operasyon öncesinde hastalarını, bu hastalıklar açısından detaylı olarak değerlendirirler. Böylece ameliyatın son derece güvenli ve konforlu geçmesi sağlanır.

Karın Germe Ameliyatı Kalıcı Mı?

Karın germe ameliyatı sayesinde elde edilen kazanımlar kalıcıdır. Ancak bu kalıcılık büyük ölçüde hastanın kendisine bağlıdır. Yani ameliyattan sonra vücut yine benzer süreçlerden geçerse, karın bölgesinde yeniden sarkmalar görülebilir. Bu durumun önlenmesi için bireylere, karın germe estetiği sonrasında düzenli spor yapmaları ve sağlıklı bir beslenme programına sahip olmaları önerilir.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir? Karın Germe Ameliyatının Zararları Nelerdir?

Karın germe ameliyatı genellikle oldukça güvenli ve konforlu bir operasyondur. Ancak bu operasyonun alanında uzman bir hekim tarafından, ideal ameliyathane koşullarında yapılması çok önemlidir. İdeal olmayan koşullarda gerçekleşen bir karın germe ameliyatı sırasında hastalar ciddi enfeksiyonlar kapabilirler. Operasyondan da istedikleri verimi alamamaları mümkündür. Bu yüzden doktor seçimi yaparken dikkatli olunmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Böylece hastanın ağrı ve rahatsızlık hissi duyması önlenmiş olur. İşlem tam abdominoplasti veya mini abdominoplasti şeklinde yapılabilmektedir.

Tam karın germe ameliyatı sırasında hastanın karın bölgesindeki tüm kırışıklıklara, sarkmalara ve çatlaklara müdahale edilir. Sarkmanın meydana geldiği fazla deri dokusu çıkarılır ve kalan deri estetik ölçütler çerçevesinde gerdirilir.

Mini karın germe ameliyatında ise genelde bölgesel sarkmalara ve kırışıklıklara müdahale edilir.

Karın germe ameliyatı hemen hemen 2,5 saat içerisinde tamamlanır. Ancak bu süre, yapılacak olan operasyonun kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

Karın germe ameliyatı öncesinde hastalardan;

  • Operasyondan 6 ila 8 saat öncesinden yemeyi ve içmeyi bırakmaları,
  • Mümkünse operasyondan bir ay önce sigara içmeyi bırakmaları,
  • Doktor önerisine göre bazı ilaçlara ara vermeleri istenebilir.

Operasyondan önce hastanın talepleri ve genel estetik ölçütler doğrultusunda tedavi planı hazırlanır. Karın germe estetiği ameliyatı sırasında yapılan tüm işlemler bu plan çerçevesinde gerçekleşir.

Karın gerdirme ameliyatı sonrası hastalar çok daha sıkı, gergin ve sportif bir karın görünümüne sahip olurlar.

Doktorlar, karın germe estetiği öncesi sonrası süreçler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Karın germe estetiği sonrası hastalar 1 gece boyunca hastanede misafir edilebilirler. Bu süre zarfında hastanın genel kontrolleri sağlanır ve karın bölgesine gerekli bakımlar yapılır.

Ameliyat sonrası yerleştirilen drenler 3 ila 4 dün sonra çıkarılırlar. Bu süreçte hastalar duş almaya başlayabilirler. Genelde 1 hafta içerisinde ağır olmayan gündelik işleri tek başlarına yapmaya başlayabilirler. Tam iyileşme süresi ise yapılan operasyonun kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İyileşme süreci boyunca ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılması ve doktor tavsiyelerine özenle uyulması önerilir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatı sayesinde sportif, sıkı ve gergin bir karna sahip olmak mümkündür. Bu operasyon doktor tarafından kişiye özel olarak planlanır. Bu sebepten karın germe estetiği fiyatları kişiden kişiye değişebilir.

Karın germe ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button