Jinekomasti Tedavisi

Hem erkeklerde hem de kadınlarda meme dokuları bulunur. Ancak erkek memeleri, kadın memelerinin aksine herhangi bir işleve sahip değillerdir. Bu yüzden herhangi bir sağlık durumu söz konusu değilse gelişim göstermezler. Bazı erkeklerde; hormonal değişimlere, karaciğer hastalıklarına ve madde kullanımına bağlı olarak meme dokuları, beklenenin dışında bir gelişim gösterebilirler. Bu kişilerde bahsettiğimiz sebeplere bağlı olarak meme dokuları zaman içerisinde büyür. Bu büyüme sebebi ile birçok erkek tarafından istenmeyen bir meme görünümü meydana gelir. Meme büyümesi özellikle de kıyafetin üzerinden belli olacak boyuta ulaştığında; kişiler özgüven sorunları yaşayabilmekte ve sosyal yaşamlarında zorluklarla karşılaşabilmektedirler. Jinekomasti olarak bilinen bu anormal meme büyümesi, günümüzde çeşitli tıbbi uygulamalar sayesinde tedavi edilebilmektedir. Jinekomasti tedavisi sırasında ilaç tedavilerine cerrahi uygulamalara başvurulabilir. Bu tedavi yollarından hangisinin seçileceğine hastaya özel olarak hazırlanan tedavi planı kapsamında karar verilir.

jinekomasti tedavisi ve diğer konular hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Jinekomasti Nedir? Jinekomasti Ne Demek?

Jinekomasti, erkeklerde bulunan meme dokularının normalin dışında gelişim göstermesi, büyümesidir. Normal şartlarda, erkeklerde bulunan meme dokuları körelmiş bir vaziyettedirler. Ne işlevsel ne de estetik olarak herhangi bir görevleri olmadığı için gelişim göstermez, büyümezler. Yalnızca sportif faaliyetler sonucu, göğüs bölgesini saran kasların gelişmesi ile daha erkeksi bir görünüme kavuşurlar. Ancak bazı erkeklerde meme dokuları, hormonal bozukluklar veya bazı hastalıklar sonucu büyüme gösterebilirler. Bu da istenmeyen bir görünüme sebep olur.

Jinekomasti Neden Olur? Erkeklerde Meme Büyümesi Neden Olur?

Jinekomasti sebepleri arasında şunlar yer alır:

  • Jinekomasti, bazı bireylerde herhangi bir sebebe bağlı olmaksızın meydana gelebilir.
  • Şiroz gibi karaciğer hastalıkları sonucu erkeklerde meme dokusu büyüyebilir, jinekomasti dediğimiz rahatsızlık meydana gelebilir.
  • Jinekomasti, hormon dengesindeki bazı değişimler ve bozukluklar sebebi ile meydana gelebilir.
  • Anti-androjen ilaçlar meme dokularında büyümeye yol açabilir.
  • Bazı bağımlılık yapıcı maddeler sebebi ile jinekomasti meydana gelebilir.
  • Bazı erkeklerde anabolik steroid kullanımı jinekomasti oluşumuna yol açabilmektedir.

Jinekomasti birçok sebepten meydana gelebilir. Bu sebeplerin tespit edilmesi ve gereken tedavilerin sağlanması için uzman bir doktorla görüşülmesi önerilir.

Jinekomasti Kimlerde Görülür?

Jinekomasti her yaştan erkekte görülebilir. Yeni doğan bebeklerin kanında, annelerinin bazı kadınlık hormonları yer alır. Bu sebeple bebeklerde bir süre jinekomasti benzeri bir durum görülmesi normal karşılanır. Jinekomastinin en büyük sebepleri arasında hormon değişimleri yer alır. Bu değişimler, ergenlik döneminde oldukça sık meydana gelirler. Bu yüzden ergenlik döneminde de jinekomasti görülebilir. Yetişkin bireylerde ise bazı ilaçların kullanımına ve hastalıklara bağlı olarak jinekomasti meydana gelebilir.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti rahatsızlığı olan erkeklerin meme dokuları büyür ve memelerinde dokunmaya karşı hassasiyet oluşabilir. Kilo alımı sebebi ile meme bölgesinde biriken yağları, jinekomasti sebebiyle büyüyen meme dokularından ayırmak gerekir. Jinekomasti sebebi ile yaşanan büyümede, meme uçları kıyasla daha sivri bir görünüm kazanırlar. Bazı kişilerde ise meme dokularının büyümesine ek olarak meme uçlarından sıvı gelebilir. Saydığımız durumlar neticesinde jinekomastiden şüphelenilebilir.

Jinekomasti Nasıl Geçer?

Jinekomasti bazen kendiliğinden geçebilse de bazı kişilerde tıbbi tedavi şart olabilir. Bu tedavi sırasında çeşitli ilaç tedavilerine başvurmak mümkündür. Ancak kesin tedavi cerrahi uygulamalar yardımı ile yapılır. Bazı durumlarda liposuctionla jinekomasti tedavisi de tercih edilebilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Jinekomasti ameliyatı, 18 yaşını doldurmuş olan erkeklere önerilir. Bunun sebebi, ergenlik döneminde meydana gelen hormon hareketliliğinin biraz daha dinginleşmesini ve memelerin geçirdiği değişimin bitmesini beklemektir. Bu yüzden jinekomasti ameliyatı reşit olan bireylere önerilmektedir.

Liposuction İle Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Liposuction olarak bilinen yağ transfer işlemi ile meme bölgesinde yer alan yağ dokuları alınabilir. Bu uygulama sırasında işlem için özel tasarlanmış ince cam tüpler kullanılır. Uygulama, meme bölgesinde bulunan fazla yağ dokusunun vakumlanması ile yapılır. Oldukça konforlu bir tedavidir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatı çoğu zaman genel anestezi altında yapılır. Böylece hastalar işlemler sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. İşlem sırasında meme bölgesine cerrahi kesiler atılır. Bu kesilerden fazla yağ ve meme dokusu çıkarılır. Eğer deride de sarkma meydana gelmişse fazla deri dokusu da işlem sırasında alınabilmektedir. Jinekomasti ameliyatı, operasyon yapılan kesinin özel dikiş teknikleri ile dikilmesinin ardından son bulur.

Jinekomasti ameliyatı ortalama 2 ila 3 saat içerisinde tamamlanır. Yapılan işlemlerin kapsamına göre jinekomasti ameliyatı süresi de kişiden kişiye değişebilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Jinekomasti ameliyatı sonrası hastalar birkaç saatlik dinlenme sonrası taburcu edilebilirler. Bazı durumlarda ise hastaların bir gece hastanede misafir edilmeleri gerekebilir. Bu süre zarfında ameliyat bölgesinin bakımı yapılır, hastanın genel durumu düzenli olarak kontrol edilir.

Ameliyatın ardından, operasyon bölgesi özel bir bandaj yardımı ile sarılır. Bu bandajlar doktor önerisine göre 3 hafta kadar kalabilirler. Hastalar operasyonun ardından 3 ila 5 gün içerisinde çalışma hayatlarına devam edebilirler. Ameliyatın ardından 3 ay içerisinde büyük oranda iyileşme görülür.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Jinekomasti ameliyatı kişiye özel olarak planlanan süreçler içerir. Bu yüzden jinekomasti ameliyatı ücreti kişiden kişiye değişebilmektedir.

Jinekomasti ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button