Dudak Kaldırma

Dudaklar ile yüzde bulunan diğer organlar arasında hassas bir denge vardır. Bu denge genetik veya gelişimsel sebeplerden bozulabilir. Üst dudağın ince veya sarkık olması sonucu, burunla üst dudak arasında kalan bölge olması gerekenden daha uzun olabilir. Bu durum hem yüzün genel estetik bütünlüğü için hem de dudakların görünümü için bir sorun teşkil eder.

Dudaklarda bulunan estetik kusurlar, kadınların çekiciliklerini doğrudan etkiler. Kozmetik işlemler bu kusurları kapatmak veya gizlemek için her zaman yeterli olmayabilir. Hatta uzun vadede bu sorunların daha da büyümelerine yol açabilirler. Bu yüzden halk arasında dudak kaldırma olarak bilinen lip lift operasyonlarına başvurulur. Dudak kaldırma işlemi sayesinde dolgu uygulamalarına gerek kalmadan dudaklar dolgun bir görünüme kavuşabilir. Üst dudak ile burun arasındaki mesafe, yüzün estetik bütünlüğüne uygun bir şekilde azaltılabilir. Böylece estetik ve çekici bir dudak görünümü elde edilir. Yazımızın geri kalanında lip lift uygulamasının nasıl yapıldığından ve avantajlarından bahsedeceğiz.

Dudak kaldırma ve benzer uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Dudak Kaldırma (Lip Lift) Nedir?

Lip lift, üst dudağın dolgun bir görünüme kavuşması, alt dudakla eşitlenmesi ve üst dudakla burun arasındaki mesafenin azaltılması için yapılan uygulamadır. Halk arasında dudak kaldırma olarak da bilinir. Lift lift sayesinde hastalar; dolgu ve botoks uygulamalarında olduğu gibi sürekli işlemi tekrar ettirmek zorunda değillerdir. Lip lift sayesinde dudağın aldığı estetik şekil, ideal şartlar altında ömür boyu korunabilir. Bu yanı ile hem maddi hem de manevi açıdan diğer uygulamalara kıyasla daha avantajlıdır.

İdeal Dudak Şekli Nedir?

İdeal dudak şekli, dudağın; yüzün diğer bölgeleri ile uyumlu ve orantılı bir şekle sahip olmasıdır. Bu yüzden ideal dudak şekli ve ideal dudak büyüklüğü kişiden kişiye değişebilir. Genel estetik ölçütler üzerinden değerlendirecek olursak dudakların ideal kabul edilebilmesi için;

  • Alt dudağın üst dudaktan daha dolgun olması,
  • Üst dudağın yeterli hacme sahip olması,
  • Üst dudakla burun arasındaki mesafenin az olması,
  • Dudakların, gülümserken diş etlerini saklayacak yapıda olmaları gerekmektedir.

Lip lift yani dudak kaldırma gibi operasyonlar sırasında bu estetik koşulların neredeyse tamamı sağlanabilir.

Dudak Kaldırma (Lip Lift) Sırasında Neler Yapılır?

Üst dudak kaldırma olarak da bilinen lip lift sırasında şu gibi işlemler yapılabilir:

  • Üst dudak, alt dudakla ve yüzdeki diğer organlarla uyumlu olacak biçimde şekillendirilebilir.
  • Üst dudaktaki incelik giderilebilir; üst dudağın hem şekil hem de dolgunluk olarak daha çekici bir görünüm kazanması sağlanabilir.
  • Üst dudaktaki sarkma giderilebilir.
  • Ağız kenarlarındaki düşüklük ve dolayısıyla yüzdeki mutsuz ifade giderilebilir.

Dudak kaldırma sırasında yapılan tüm işlemler hastaya özel olarak planlanır.

Dudak Kaldırma Kimlere Yapılabilir?

Dudak kaldırma ameliyatı 18 yaşından büyük ve uygulama bölgesinde aktif bir enfeksiyon olmayan herkes için uygundur. Hastalar reşit olduktan sonra veya uygulamaya engel olabilecek rahatsızlıklarını atlattıktan sonra dudak kaldırma yaptırabilirler.

Dudak Kaldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır? Lip Lift Nasıl Yapılır?

Dudak kaldırma ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Anestezinin detaylarına, yapılacak olan operasyonun kapsamına göre karar verilir. Her iki durumda da hastalar ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Operasyon sırasında özel kesi ve dikiş teknikleri kullanılır. Bu teknikler yardımı ile dudak planlanan ölçüde şekillendirilir. Üst dudakla burun arasındaki mesafe kısaltılır, üst dudağın daha dolgun bir görünüme kavuşması sağlanır. Operasyon 40 dakika ila 1 saat kadar sürebilir. Bu süre kişiden kişiye değişebilmektedir.

Lip Lift Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır? Dudak Kaldırma Öncesi Sonrası Süreçlerde Neler Yaşanır?

Dudak kaldırma işleminin en önemli aşamalarından biri planlama sürecidir. Bu süreçte hastanın dudakları ve dudaklar ile yüz arasındaki uyum değerlendirilir. Üst dudağa yapılacak olan işlemler; bu değerlendirme sırasında elde edilen bilgiler, hastanın talepleri ve genel estetik ölçütler çerçevesinde planlanır.

Dudak kaldırma işleminden sonra dudaklarda şişlik ve morluk görülebilir. Bunlar ödemin dağılması ile birlikte azalarak kaybolurlar. Operasyondan ortalama 5 gün sonra dikişler alınabilir.

Dudak kaldırma sonrası iyileşme süresi kişiden kişiye değişebilir. Bu süre ortalama 1 haftadır. Dudakların ideal şeklini alması biraz daha uzun sürebilmektedir.

Doktorlar, lip lift öncesi sonrası süreçler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendirirler.

Dudak Kaldırma Fiyatları

Lip lift olarak da bilinen dudak kaldırma operasyonu sayesinde özellikle de üst dudakta bulunan pek çok estetik kusur giderilebilir. Üst dudak ile burun arasında kalan mesafe estetik ölçütler çerçevesinde azaltılabilir. Operasyon sırasında yapılan tüm işlemler kişiye özel olarak planlanır. Bu yüzden dudak kaldırma ameliyatı fiyatları kişiden kişiye değişebilir.

Dudak kaldırma ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button