Dolgu Uygulamaları

Cilt, birbirlerini destekleyen farklı katmanlardan meydana gelir. Cildin altında ise dış görünümü belirleyen kaslar ve kemikler yer alır. Eğer cildin altında yer alan yağ dokusu, zaman içerisinde yıpranır ve hacmini kaybederse; cilt yüzeyinde kırışıklıklar ve sarkmalar görülür. Göz, yanak, ağız, burun ve çene bölgesinde yer alan yağ dokusunun yıpranması ile cilt üzerinde çökmeler de görülebilir. Tüm bu bahsettiğimiz durumlar sebebi ile bireyler olduklarından daha yaşlı algılanabilirler. Bu görünümden hoşnut olmayan bireyler gerek tıbbi gerekse de kozmetik pek çok işleme başvururlar. Bu işlemler arasında en etkili olanı ise dolgu uygulamalarıdır.

Dolgu uygulamaları sayesinde, cildin daha dolgun, hacimli ve genç bir görünüm kazanması mümkün olur. Deri altında yer alan yağ dokusunun desteklenmesi ile kırışıklıklar ve çizgiler giderilir. Özellikle de ileri yaşa ve kilo alıp vermeye bağlı olarak meydana gelen sarkık görünüm ortadan kaldırılmış olur. Yazımızın devamında dolgu uygulamasının hem nerelere yapılabileceğinden hem de nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Yüz dolgusu ve benzer ameliyatsız estetik uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Yüz Dolgusu Nedir?

Yüz dolgusu, yüzde yer alan kırışıklıkları, çökmeleri ve çizgileri gidermek amacıyla yapılan bir estetik uygulamasıdır. Bu uygulama sırasında hyaluronik asit isimli özel bir dolgu maddesi kullanılır. Bu madde cildin yapısında da doğal olarak bulunmaktadır. Yani cilt ile çok iyi bir uyum kurar. Cildin ihtiyaç duyduğu hacmi oluşturur, yüzün canlı, genç ve parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.

Ameliyatsız Estetik Nedir?

Ameliyatsız estetik, herhangi bir cerrahi uygulama kullanılmaksızın yapılan estetik işlemleridir. Bu işlemler sırasında cerrahi kesilere ve dikişlere başvurulmaz. Böylece hastalar uygulama sonrasında gündelik yaşamlarına devam edebilirler. Ameliyatsız estetik uygulamaları sayesinde, yüzde yer alan birçok estetik kusur giderilebilmektedir.

Ameliyatsız estetik uygulamaları arasında en sık tercih edilenleri dolgu ve botoks uygulamalarıdır. Hem saydıklarımız hem de diğer uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Ameliyatsız Estetik isimli menüyü inceleyebilirsiniz.

Dolgu Uygulamalar Hangi Bölgelere Yapılır?

Dolgu uygulamaları şu gibi yüz bölgelerine yapılabilir:

 • Çene ve çevresine.
 • Yanaklara ve yanak çevresine.
 • Gözaltlarına ve göz çevresine.
 • Burun bölgesine.
 • Ağız ve dudakların çevresine.
 • Nazolabial bölgeye.
 • Elmacık kemiği bölgesine.

Dolgu uygulamaları en çok bu bölgelere yapılmaktadır.

Dolgu Uygulamaları Hangi Amaçlarla Yapılır?

Dolgu uygulamaları şu amaçlar doğrultusunda yapılabilir:

 • Çeneye çok daha orantılı ve yüz hatları ile uyumlu bir görünüm kazandırmak.
 • Yanaklardaki çökmeyi, kırışıklıkları ve yaşlılık belirtilerini gidermek. Yanaklara çok daha uyumlu ve canlı bir görünüm kazandırmak.
 • Gözaltlarındaki çökmeyi ve renk değişimlerini gidermek; göz çevresinde yer alan kırışıklıkları ve çizgileri ortadan kaldırmak.
 • Burun çevresinde yer alan kırışıklıkları ve çizgileri gidermek
 • Ağız ve dudakların çevresinde yer alan kırışıklıkları gidermek.
 • Dudaklara hacim kazandırmak, dudakların dolgun ve çekici bir görünüm kazanmasını sağlamak.
 • Nazolabial bölge olarak bilinen ve burun kanatlarından dudak kenarlarına kadar inen bölgedeki kırışıklıkları gidermek.
 • Elmacık kemiğini desteklemek, yanaklara dolgun bir görünüm; yüze ise çekici bir boyut kazandırmak.

Dolgu uygulamaları genel olarak bu amaçlar doğrultusunda yapılmaktadır.

Yüz Dolgusu Kimlere Yapılabilir?

Yüz dolgusu, 18 yaşını doldurmuş olan ve uygulamaya engel olabilecek bir sağlık durumu olmayan herkese yapılabilir. Bu uygulamalar sırasında cerrahi işlemlere başvurulmaz, dolayısı ile de genel anestezi gerektirmezler. Bu yüzden reşit olan hemen hemen herkese yapılabilirler.

Dolgu uygulamaları, hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlara önerilmez. Bu dönemler son bulur bulmaz yüz dolgusu yaptırılabilir.

Yüz Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Yüz dolgusu ile elde edilen kazanımlar kalıcı değildir. Dolgu uygulamaları sırasında kullanılan hyaluronik asit zaman içerisinde cilt dokuları arasında erir ve kaybolur. Dolayısıyla yüzde meydana getirdiği hacim ve olumlu değişimler de ortadan kalkar. Yüz dolgusu uygulamalarının kalıcılık süresi hemen hemen 1 yıldır. Bu süre cilt tipi ve genetik özellikler gibi durumlara göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Yüz Dolgusu Nasıl Yapılır?

Yüze yapılan dolgu uygulamalarından önce, hedef bölgeye anestezi kremi sürülür. Böylece olası ağrı ve rahatsızlık hisleri önlenmiş olur. Dolgu uygulaması boyunca yapılan tüm işlemler hastaya özel olarak planlanmıştır. Bu plan dahilinde hyaluronik asit olarak bilinen dolgu maddesi; hastanın belirlenen yüz bölgelerine uygulanır. Böylece uygulamanın yapıldığı bölge hacim kazanır, gerginleşir ve gençleşir.

Yüz dolgusu uygulamaları 15 ila 20 dakika içerisinde tamamlanır. Ancak bu sürenin kişiden kişiye değişebileceğini unutmamak gerekir.

Yüz Dolgusu Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Yüz dolgusunun hemen ardından hastalar gündelik yaşamlarına dönebilirler. İşlem sırasında cerrahi uygulamalara başvurulmadığı için uzun dinlenme sürelerine gerek yoktur. Dolgu uygulamasından sonra, dolgunun yapıldığı bölgede hafif kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bu yan etkiler birkaç gün içerisinde azalarak tamamen kaybolurlar.

Dolgu uygulamasının yapıldığı bölgeyi bir gün boyunca su ile temas ettirmemek gerekir. Yine bir gün boyunca ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulması önerilir. Mümkünse birkaç gece boyunca sırt üstü bir pozisyonda uyunması ve dinlenilmesi tavsiye edilir.

Doktorlar, yüz dolgusu öncesi sonrası süreçler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Dolgu Uygulamaları Fiyatları

Dolgu uygulamaları sayesinde ameliyata gerek kalmadan pek çok estetik kusuru gidermek mümkündür. Bu yüzden yüz dolgusu işlemleri dünyanın her yerinde çok fazla talep görmektedir. Uygulama sırasında yapılan tüm işlemler kişiye özel olarak planlanır. Bu yüzden yüz dolgusu fiyatları da kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Yüz dolgusu fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button