Dudak Estetiği

Dudaklar yüzün estetik bütünlüğü için çok önemlidirler. Dudakların yapısı ve şekli hayat boyunca değişim içerisindedir. Bu değişim çoğu zaman ilerleyen yaş ile birlikte görülmeye başlar. Ancak bazı kişilerde çevresel faktörler de dudak şeklinde ve yapısında değişimlere yol açabilir. Bazı bireylerde ise genetik olarak, estetik açıdan zayıf bir dudak yapısı olabilir. Dudakların ince, kırışık ve yüz ile uyumlu olmayan bir yapıda olması pek çok kişiyi rahatsız eder. Bu yüzden saydığımız estetik kusurların giderilmesi için gerek tıbbi gerekse de kozmetik uygulamalara başvururlar. Bu uygulamalar arasında en etkili olanlarından biri de dudak estetiğidir.

Dudak estetiği sayesinde; dudakların dolgun, canlı ve yüz ile uyumlu bir görünüm kazanması mümkündür. Bu uygulama hyaluronik asit isimli özel bir dolgu maddesi ile yapılır. Hyaluronik asit cildi meydana getiren dokuların içerisinde de doğal olarak bulunur. Bu yüzden bu madde ile dudakları şekillendirmek, dudaklara hacim ve çekicilik kazandırmak mümkündür. Yazımızın devamında dudak estetiği ve dudak dolgusu olarak bilinen işlem hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

Dudak estetiği ve benzer ameliyatsız estetik uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Dudak Estetiği Nedir?

Dudak estetiği, dudağın dolgun, çekici ve yüz hatları ile uyumlu bir görünüm kazanması için yapılan ameliyatsız estetik uygulamasıdır. Dudak estetiği hyaluronik asit isimli bir dolgu malzemesi ile yapılır. Doktorlar, bu malzemeyi kullanarak dudakları şekillendirir; dudakların dolgun, orantılı ve çekici bir görünüm kazanmasını sağlarlar. Dudak estetiği sırasında yapılan tüm işlemler hastaya özel olarak planlanır. Böylece uygulamanın çok daha isabetli ve başarılı geçmesi sağlanır.

Ameliyatsız Estetik Nedir?

Ameliyatsız estetik, cerrahi kesiler ve dikişler kullanılmadan yapılan estetik uygulamalardır. Bu uygulamalar sonrasında hastalar gündelik yaşamlarına devam edebilirler. Ameliyatsız estetik uygulamaları sayesinde yüzde yer alan birçok estetik kusuru kolayca gidermek mümkündür. Ayrıca cerrahi operasyonlarla yapılan estetik ameliyatlarına göre çok daha hesaplıdırlar.

Dudak Estetiği Neden Yapılır?

Dudak estetiği şu gibi amaçlar doğrultusunda yapılır:

  • Dudak dokularında meydana gelen yıpranmayı gidermek.
  • Dudaklara daha dolgun ve çekici bir görünüm kazandırmak.
  • Dudakların yüz hatları ile uyumlu bir şekle sahip olmasını sağlamak.
  • Dudaklardaki incelmeyi gidermek.
  • Dudak üzerinde yer alan çizgileri ve kırışıklıkları gidermek.
  • Dudak sarkmasını gidermek.

İlerleyen yaş ve genetik özelliklere bağlı olarak dudaklar bazı değişimler geçirebilirler. Bu değişimler çoğu zaman estetik olarak hoşlanılmayan bir görüntüye yol açarlar. Dudak estetiği ile bahsettiğimiz değişimlerin olumsuz yanlarını ortadan kaldırmak mümkündür.

Dudak Estetiği Kalıcı Mı?

Dudak estetiği kalıcı bir işlem değildir. Uygulama sırasında kullanılan hyaluronik asit, dudak dokularında da doğal olarak bulunduğu için çevre dokularla çok iyi bir uyum yakalar. Bu uyum sebebi ile de zaman içerisinde dokular arasında erir. Böylece sebep olduğu dolgun ve estetik görünüm de kaybolur. Dudak estetiğinin etkileri hemen hemen 1 yıl devam etmektedir. Bu süre cilt tipine göre kişiden kişiye değişebilir. İsteyen kişiler, doktorun önerdiği aralıklarla dudak estetiğini tekrarlatabilirler.

Dudak Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Dudak estetiği 18 yaşını doldurmuş olan her bireye yapılabilir. Gebelik ve emzirme döneminde olan kadınlara, dudak estetiğinin yapılabilmesi için bu dönemlerin son bulması beklenir. Hastaların dudak estetiğine uygunlukları, doktor tarafından detaylı olarak gözden geçirilir. Uygulama sırasında genel anesteziye veya cerrahi işlemlere başvurulmadığı için çoğu kişi sorunsuz bir şekilde dudak estetiği yaptırabilmektedir.

Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Dudak estetiği öncesinde hastaların dudaklarına anestezik kremler sürülür. Böylece olası ağrı ve rahatsızlık hissinin önüne geçilmiş olur. Anestezik krem uygulamasından sonra doktor, hyaluronik asit isimli dolgu malzemesi ile dudakları şekillendirir. Bu şekillendirme işlemi özel enjeksiyonlarla yapılır. En nihayetinde dudaklar, operasyon öncesinde hasta ile birlikte kararlaştırılan görünüme kavuşur.

Dudak estetiği işlemi ortalama 15 dakika içerisinde tamamlanır. Bu süre uygulamanın kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Dudak Estetiği Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

Dudak estetiği öncesinde hasta ile birlikte detaylı bir uygulama planı yapılır. Bu plan dahilinde dudağın alacağı şekle ve dolgunluğun miktarına karar verilir. Hastanın talepleri özenle dinlenir. Dudak, estetik ölçütler ışığında detaylıca gözden geçirilir. Tespit edilen estetik kusurlar, işlem sırasında ortadan kaldırmak amacı ile not edilir. Doktor önerisine göre hastaların kullandığı kan sulandırıcı ilaçlar varsa, bu ilaçlara bir süre ara verilebilir.

Dudak estetiği sonrası ise oldukça konforlu bir süreçtir. Uygulama sırasında herhangi bir cerrahi işleme başvurulmadığı için hastanın uzunca süreler dinlenmesine gerek yoktur. İyileşme süreci boyunca birtakım durumlara dikkat etmesi yeterlidir.

Dudak Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Dudak estetiği sonrası hastalar gündelik yaşamlarına dönebilirler. Uygulamadan birkaç saat sonra dudak çevresinde hafif kızarıklıklar ve şişlikler meydana gelebilir. Bunlar zaman içerisinde azalarak kaybolurlar. Dudak estetiği sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;

  • Bir süre ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulması,
  • Dudaklara çok fazla baskı yapılmaması,
  • Eğer uygulama öncesinde kan sulandırıcı ilaçlara ara verilmişse, sonrasında da bir süre kullanılmaması,
  • Doktor tavsiyelerine uyulmasıdır.

Doktorlar dudak estetiği öncesi sonrası süreçler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Dudak Estetiği Fiyatları

Dudak estetiği sayesinde dudakların genç ve çekici bir görünüm kazanması mümkündür. Bu uygulamanın detayları tamamen hastaya özel olarak planlanır. Bu yüzden dudak estetiği ücreti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Dudak estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button