Botoks

Mimikler ve yüz ifadeleri sosyal yaşamımızın çok önemli bir parçasıdır. Mimikler sayesinde sosyal etkileşimler sırasında kendimizi çok daha iyi ve etkili bir şekilde ifade ederiz. Ancak bu mimiklerin kullanımı, zaman içerisinde yüzü meydana getiren dokuları yıpratabilir. Özellikle de ilerleyen yaş ve bazı genetik özelliklerin de etkisi ile yüzün belli bölgelerinde kırışıklıklar görülebilir. Bu da yüzün genel estetik bütünlüğüne zarar verir. Kişilerin olduklarından daha yaşlı ve yorgun bir yüz görünümüne sahip olmalarına yol açar. Tüm bu olumsuz etkiler, günümüzde botoks işlemleri sayesinde giderilebilmektedir.

Botoks uygulamaları sırasında, bir bakterinin ürettiği özel bir toksin sıvısı kullanılır. Bu sıvı, doktorlara; belli bölgelerdeki kas gruplarını kontrollü olarak güçsüzleştirme imkânı verir. Böylece bu kaslara bağlı ortaya çıkan kırışıklıklar giderilir, özellikle de yüz bölgesinde; sıkı ve gergin bir cilt görünümü elde edilir. Yazımızın devamında gerek botoks işleminin detaylarından gerekse de kullanım alanlarından bahsedeceğiz.

Botoks işlemi ve ameliyatsız estetik uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Botoks Nedir?

Botoks, yüz bölgesinde yer alan kırışıklıkları ve yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak için kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde yüzde meydana gelen kırışıklıklar, yorgun yüz ifadesi ve istenmeyen çizgiler giderilebilir. Yüze çok daha genç, canlı ve çekici bir görünüm kazandırılabilir. Botoks işlemi sırasında, yüzün belirlenen bölgelerine özel enjeksiyon uygulamaları yapılır. Bu sayede kırışıklıklara ve çizgilere yol açan kaslar kontrollü olarak güçsüzleştirilir. Botoks uygulamaları bahsettiğimiz amaç doğrultusunda yıllardır dünyanın her yerinde kullanılmaktadır.

Ameliyatsız Estetik Nedir?

Ameliyatsız estetik, herhangi bir cerrahi uygulamaya başvurulmadan yapılan estetik işlemlerdir. Bu işlemler sırasında cerrahi kesiler ve dikiş yöntemleri kullanılmaz. Ameliyatsız estetik uygulamalarına botoks ve dolgu işlemlerini örnek verebiliriz. Gerek botoks ve dolgu işlemleri gerekse de diğer ameliyatsız estetik uygulamaları hakkında bilgi almak için sitemizde yer alan Ameliyatsız Estetik menüsünü inceleyebilirsiniz.

Botoks Kimlere Yapılabilir?

Botoks uygulamaları 18 yaşını doldurmuş olan erkeklere ve kadınlara yapılabilir. Botoksun faydaları ve botoksun avantajları hakkında bilgi edinen pek çok kişinin aklına gelen ilk soru: ‘’Kimler botoks yaptırabilir?’’ şeklinde olmaktadır. Botoks işlemi oldukça güvenilirdir ve botoks sırasında cerrahi işlemlere başvurulmaz. Bu yüzden reşit olan her birey botoks işlemi yaptırabilir. Hastaların botoks işlemine uygunlukları, doktor tarafından detaylı olarak araştırılır.

Botoksla Neler Yapılabilir?

Botoks işlemi ile elde edilebilecek kazanımlar arasında şunlar yer alır:

 • Kaş bölgesinde yer alan çizgiler ve kırışıklıklar giderilebilir.
 • Alın bölgesinde yer alan kırışıklıklar giderilebilir.
 • Kaşlara ve kaş bölgesine daha kalkık bir görünüm kazandırılabilir.
 • Göz çevresindeki kırışıklıklar giderilebilir.
 • Dudakta barkod çizgileri olarak da bilinen dikey kırışıklıklar giderilebilir
 • Terleme botoksu olarak bilinen işlem ile aşırı terleme sorunu çözüme kavuşturulabilir.
 • Diş sıkma, buna bağlı olan çene ağrısı ve diş gıcırdatma gibi sorunlar özel masseter botoks işlemleri ile giderilebilir.
 • Migren botoksu olarak bilinen botoks uygulamaları ile migren ağrıları ve migren atağı sıklığı azaltılabilir.
 • Yüzün pek çok bölgesinde yer alan kırışık görünüm botoks uygulamaları ile giderilebilir; hastalara çok daha genç ve canlı bir yüz görünümü kazandırılabilir.

Botoks Zararları Nelerdir?

Botoks uygulaması; uzman bir doktor tarafından, ideal koşullarda yapıldığı takdirde oldukça güvenli bir işlemdir. Botoksla yapılan işlemler geçici olduğu için de herhangi bir kalıcı hasar kalma riski yok denecek kadar düşüktür. Ancak alanında uzman olmayan bireyler tarafından gerçekleştirildiğinde; yüzde yer alan sinir ve kas gibi dokulara zarar verilebilir. Bu yüzden botoks yapan doktorlar arasında seçim yaparken; işlemin ideal koşullarda ve uzman biri tarafından gerçekleştirileceğinden emin olmak gerekir.

Botoks Kalıcı Mıdır?

Botoks kalıcı bir işlem değildir. Botoks işlemi sırasında kullanılan özel sıvının etkileri, zaman içerisinde kaybolur. Bu yüzden botoks sayesinde elde edilen kazanımlar da kaybedilir. Botoksun etkileri hemen hemen 6 ay kadar devam eder. Bu etkileri kaybetmek istemeyen bireyler ortalama 6 aylık periyotlarla botoks işlemini tekrarlatabilirler.Tekrarlayan botox uygulamaları kümülatif olarak yüzün mimik kaslarına bağlı kırışıklıklar oluşmasını uzun vadede engelleyerek ve geciktirerek yüzdeki yaşlanmayı azaltır

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks öncesi uygulama bölgesine anestezi kremi uygulanır. Böylece ağrı ve rahatsızlık hissi duyulmaz. Doktor, daha önceden belirlenmiş olan bölgelere botoks enjeksiyonları uygular. Böylece bu bölgelerde yer alan ve kırışıklıklara yol açan dokular kademeli olarak güçsüzleştirilir. Botoks işlemi hemen hemen 15 dakika içerisinde son bulur. Bu süre uygulamanın kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Botoks Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Botoks öncesi ve sonrası süreçler oldukça basittir. Botoks işleminin ardından hastalar gündelik yaşamlarına dönebilirler. Uygulama sonrasında herhangi bir iyileşme süreci yoktur. Botoks sonrası kızarılık ve şişlik görülebilir. Ancak bunlar oldukça hafiftir ve zaman içerisinde azalarak kaybolurlar.

Botoks Öncesi Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Botokstan önce ve botokstan sonra dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır, bunlar:

 • Botoks öncesi hastalar, sahip oldukları rahatsızlıklar konusunda doktorlarını bilgilendirmelidirler.
 • Botoks öncesinde doktor istemine bağlı olarak kan sulandırıcı ilaçlara bir süre ara verilebilir.
 • Botoks öncesinde herhangi bir hazırlık yapmaya veya aç kalmaya gerek yoktur.
 • Botoks sonrasında, uygulama yapılan bölgenin bir gün boyunca su ile temas etmemesi önerilir.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar, doktor önerisine göre botokstan sonra da bir süre kullanılmayabilir.
 • Botoks yapılan bölge ovulmamalıdır, bölgeye masaj yapılmamalıdır.

Botoks Fiyatları

Botoks işlemi, günümüzde hem erkekler hem de kadınlar tarafından oldukça sık bir şekilde tercih edilmektedir. Bu işlem sayesinde bireylerin, yüzlerinde yer alan kırışıklıklardan ve yaşlılık belirtilerinden kurtulmaları mümkündür. İşlem tamamen hastaya özel olarak planlanır. Bu yüzden botoks ücreti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Botoks fiyatları ve benzer konularda bilgi almak için bizi arayabilir, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button