Çene Ucu Estetiği

Yüz kemikleri, yüzü şekillendirir ve yüze boyut kazandırırlar. Diğer tüm yumuşak dokular, yüz kemiklerinin oluşturduğu hatlar üzerinde yer alırlar. Bu yüzden çenenin boyutu ve şekli yüzün estetik bütünlüğü için çok önemlidir. Çenenin geride veya ileride; fazla büyük veya fazla küçük olmasına bağlı olarak yüz hatlarında bozulmalar görülebilir. Bu sorunlar genetik temelli olabildikleri gibi kişilerin gelişim çağında da görülebilirler. Bahsettiğimiz sorunları gidermeye veya gizlemeye yönelik pek çok kozmetik uygulama vardır. Ancak bunlardan hiçbiri çene ucu estetiği kadar etkili ve kalıcı değildir.

Çene ucu estetiği sayesinde çenenin sağ ve sol tarafında bulunan eşitsizlikler giderilebilir. Simetrik bir çene görünümü elde edilebilir. Büyük çeneler, yüz ile uyumlu olacakları ölçüde küçültülebilirler. Küçük çeneler ise büyük ve belirgin bir yapıya kavuşturulabilirler. Çene ucu estetiği sayesinde yalnızca çene değil yüz de estetik ve çekici bir görünüm kazanır.

Çene ucu estetiği ve benzer operasyonlar hakkında bilgi almak için bizi arayabilir, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz

Çene Ucu Estetiği Nedir?

Çene ucu estetiği; çenedeki uyumsuzlukları ve şekil problemlerini gidermek için yapılan operasyondur. Bu operasyon sırasında özel çeneyi büyütmek ve belirgin bir hale getirmek için dolgu uygulamalarına başvurulabilir. Çeneyi küçültmek içinse özel şekillendirme teknikleri kullanılabilir. Tüm bu uygulamalar sayesinde çeneyi ve doğal olarak yüz şeklini; çekici ve uyumlu bir görünüme kavuşturmak mümkündür.

Çene Ucu Estetiği İle Neler Yapılabilir?

Çene ucu estetiği ile şu gibi kazanımlar elde edilebilir:

  • Jawline olarak bilinen çene hattı belirginleştirilebilir.
  • Genetik veya gelişimsel sebeplerden küçük olan çene büyültülebilir.
  • Büyük ve yüz ile uyumlu olmayan çene küçültülebilir, şekillendirilebilir.
  • Çene ucu hastanın taleplerine ve yüz ölçütlerine göre biçimlendirilebilir.
  • Çene ile dudaklar, burun ve gözler arasında estetik bir uyum oluşturulabilir.

Çene ucu estetiği sırasında hastanın talebine göre yüzdeki farklı bölgelere de müdahale etmek mümkündür.

Çene Ucu Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Çene ucu estetiği 18 yaşını doldurmuş olan her bireye yapılabilir. Çene kemiklerinin ergenlik döneminin sonuna kadar gelişmeye ve değişmeye devam ettiği düşünülür. Operasyondan önce bu gelişimin tamamlandığından ve çenenin son şeklini aldığından emin olunmalıdır. Böylece bahsettiğimiz sorunlar gelişimlerine sağlıklı bir şekilde devam edebilirler. Bunun haricinde 18 yaşını doldurmuş hem erkek hem de kadın her hasta çene ucu estetiği yaptırabilmektedir.

Çene Belirginleştirme Estetiği Kalıcı Mıdır?

Çene belirginleştirme estetiği sırasında yapılan pek çok işlem kalıcıdır. Yapılan değişimlerin kalıcı olabilmesi için hasta da bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmalıdır. Mesela kilo alımına bağlı olarak çene hatları belirginliğini kaybedebilir. Bunu önlemek için bireyler; sağlıklı bir beslenme programı ve uygun bir egzersiz rutini edinebilirler. Böylece çene belirginleştirme estetiği sayesinde elde edilen pek çok kazanım yaşam boyu korunabilir.

Çene Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene ucu estetiği çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Ancak bazı operasyonlar sırasında lokal anestezi veya sedasyon (derin uyku) tekniklerine başvurulabilir. Çene ucu estetiği genelde iki temel amaç doğrultusunda yapılır:

  • Çene Büyültme: Çene büyültme operasyonu sırasında, içi özel jellerle dolu olan dolgu paketleri kullanılır. Bu paketler çene hatlarını belirginleştirecekleri ve yüz ile uyumlu olacakları şekilde çeneye yerleştirilirler. Bu operasyon ağız içerisinden veya çenenin hemen altından yapılabilir. Ağız içerisinden yapılan operasyonlarda iz kalmaz. Çene altından yapılanlarda ise zamanla belirginliği azalan bir kesi izi kalabilir.
  • Çene Küçülme: Çene küçültme estetiği sırasında; çenenin büyük ve kaba bir görünüme sahip olmasına yol açan kemikler küçültülür. Bu işlem özel törpüleme yöntemleri ile yapılır. Böylece çene kemikleri yüz ile uyumlu, simetrik ve zarif bir görünüme kavuşurlar.

Çene ucu estetiği yapılan operasyonun kapsamına göre 1 ila 2,5 saat kadar sürebilir.

Çene Ucu Estetiği Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

Çene ucu estetiğinden önce hastaların çeneleri detaylı olarak incelenir. Bu inceleme sürecinde; çenenin yüz ile uyumu değerlendirilir. Çenedeki eşitsizlikler ve estetik kusurlar belirlenir. Hastaların çene görünümleri ile ilgili şikâyetleri ve talepleri dinlenir. Tüm bu işlemlerin ardından, yapılacak olan operasyonun detayları kararlaştırılır.

Çene ucu estetiğinden sonra yapılan değişiklikler kolayca fark edilebilir bir haldedir. Bu değişimlerin daha belirgin; çenenin ise ideal şekline kavuşması için iyileşme süreci son bulmalıdır.

Doktorlar, çene ucu estetiği öncesi sonrası süreçler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Çene Ucu Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Çene ucu estetiği sonrası iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir. Hastalar çoğu zaman operasyonun gerçekleştiği gün taburcu edilirler. Ancak bazı durumlarda bir gece hastanede misafir edilmeleri de mümkündür.

Operasyon sonrasında çene çevresinde şişlik ve morluk görülebilir. Ancak zaman içerisinde ödemin dağılması ile şişlik ve morluklar da kaybolur. Hastalar operasyondan ortalama 1 hafta sonra gündelik yaşamlarına devam edebilirler. Çene dokularının tamamen iyileşmeleri ve ideal şekillerini almaları 1 ayı bulabilir. Bu süreçte doktor tavsiyelerinin dikkate alınması önerilir.

Çene Ucu Estetiği Fiyatları

Çene ucu estetiği sırasında yapılan tüm işlemler hastaya özel olarak planlanırlar. Bu yüzden çene ucu estetiği fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Çene ucu estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button