Göz Çevresi Estetiği

Göz ve göz çevresi insanlarla iletişim kurarken en ön planda olan bölgelerdendir. Sosyal etkileşimler sırasında bu bölgelerde beliren mimikler yardımı ile duygularımızı ve düşüncelerimizi ifade ederiz. Ne yazık ki göz çevresi, bahsettiğimiz mimiklerin kullanımına ve ilerleyen yaşa bağlı olarak kırışabilir. Göz çevresinde, adına kaz ayağı kırışıklığı denilen çizgiler oluşabilir. Bu kırışıklıklar, gözaltlarında meydana gelen torbalanmalar ve sarkmalarla birleştiğinde estetik olarak beğenilmeyen bir görüntü oluşur. Bahsettiğimiz estetik kusurlar kişilerin sürekli yorgun veya olduklarından daha yaşlı algılanmalarına sebep olabilirler. Göz çevresindeki kırışıklıkları gidermek için kullanılan en etkili uygulama göz çevresi estetiğidir.

Göz çevresi estetiği sayesinde göz kapaklarında, gözaltlarında ve göz çevresinde bulunan pek çok estetik kusurdan kurtulmak mümkündür. Bu estetik problemlerden bazıları kişilerin gündelik yaşamlarını da olumsuz etkileyebilir. Yani göz çevresi estetiği sayesinde göz ve göz kapaklarının işlevselliği de arttırılabilir.

Göz çevresi estetiği ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Kaz Ayağı Kırışıklığı Nedir? Kaz Ayağı Kırışıklıkları Neden Olur?

Kaz ayağı kırışıklığı, göz çevresinde meydana gelen ve desen olarak kaz ayağını andıran çizgilerdir. Bu çizgiler şu gibi sebeplerden oluşabilir:

 • İlerleyen yaş.
 • Sigara kullanımı.
 • Genetik faktörler.
 • Yüz üstü uyumak veya yüzün sürekli tek bir yanı üzerinde uyumak.
 • Göz kısma ve kaş çatma gibi ifadeler içeren mimikler kullanmak.
 • Herhangi bir koruma olmadan güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak.
 • Zararlı beslenme alışkanlıkları.
 • Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar.
 • Yeterince su tüketmemek.

Tüm bu faktörler zaman içerisinde kaz ayağı kırışıklıklarının oluşmasına yol açabilir.

Göz Çevresi Estetiği Nedir?

Göz çevresi estetiği; göz çevresinde görülen estetik problemlerin ortadan kaldırılması için yapılan operasyondur. Bu operasyon özel cerrahi kesi ve dikiş teknikleri ile yapılır.

Göz çevresinde yer alan kırışıklıklar, sarkmalar ve torbalanmalar; kişilerin olduklarından daha yaşlı görünmelerine yol açabilir. Bireyler, gözaltlarındaki renk değişimi sebebi ile sürekli yorgunlarmış gibi bir yüz görünümüne sahip olabilirler. Tüm bu estetik problemler göz çevresi estetiği sayesinde ortadan kaldırılabilir. Böylece daha dinamik ve genç bir yüz görünümü elde edilebilir.

Göz Çevresi Estetiği İle Neler Yapılabilir?

Göz çevresi estetiği sayesinde şu gibi kazanımlar elde edilebilir:

 • Gözün çevresinde yer alan kaz ayağı kırışıklıkları giderilebilir.
 • Gözaltı torbaları ortadan kaldırılabilir.
 • Göz kapağı düşüklüğü gibi işlevsel ve estetik problemler giderilebilir.
 • Göz kapaklarında meydana gelen yağ plakları alınabilir.
 • Gözaltında meydana gelen renk değişimleri giderilebilir.

Göz çevresindeki dokulara yapılan bu müdahaleler sayesinde hastalar hem daha enerjik hem de daha genç görünümlü bir yüze kavuşurlar.

Göz Çevresi Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz çevresi estetiği lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Anestezi uygulamasının detaylarına, yapılacak olan operasyonun kapsamına göre karar verilir.

Göz çevresi estetiği sırasında pek çok dokuya müdahale etmek mümkündür. Göz çevresindeki kırışıklıkları gidermek adına, bölgedeki fazla deri dokusu alınabilir. Derinin devamı ise gergin bir görünüm oluşturulacak şekilde dikilebilir.

Göz kapaklarında meydana gelen sarkma için de benzer bir işleme başvurulur. Sarkmaya ve düşüklüğe sebep olan fazla deri parçaları alınır. Böylece göz kapakları dengelenmiş olur.

Göz çevresi estetiği , yapılan işlemin kapsamına göre 30 ila 60 dakika kadar sürebilir.

Göz Çevresi Estetiği Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

Göz çevresi öncesinde, göz kapakları, gözaltı ve göz çevresi detaylı bir şekilde incelenir. Bu bölgelerde yer alan estetik ve işlevsel problemler belirlenir. Hastanın şikâyetleri ve talepleri de bu süreçte oldukça önemlidir. Tüm bu incelemeler, talepler ve ihtiyaçlar çerçevesinde yapılacak olan operasyonun detayları planlanır.

Göz çevresi estetiğinden sonra hastalar, çok da uzun olmayan bir iyileşme sürecinin ardından göz çevrelerindeki değişimi kolayca fark edebilirler. Yapılan operasyonlar sayesinde hem işlevsel problemler giderilmiş olur hem de göz çevresi sıkı, gergin ve genç bir görünüm kazanır.

Doktorlar, göz çevresi estetiği öncesi sonrası süreçler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Göz Çevresi Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Hastalar, göz çevresi estetiği sonrası aynı gün taburcu olabilirler. Ancak operasyonun kapsamına göre bir gün hastanede misafir edilmeleri de mümkündür. Göz çevresi estetiği sonrasında operasyon bölgesinde şişlik ve morluk görülebilir. Bu şişlik ve morluklar birkaç gün içerisinde azalarak büyük oranda kaybolurlar. Şişlik ve morluğu azaltmak için doktorun önermediği herhangi bir uygulamaya başvurulmamalıdır. Operasyondan 2 gün sonra göz çevresinde yer alan bantlar alınır. Operasyondan 5 ila 6 gün sonra da dikişler alınır. İyileşme sürecinin sorunsuz ve konforlu bir şekilde devam etmesi için doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.

Göz Çevresi Estetiği Fiyatları

Göz çevresi estetiği sayesinde gözün çevresinde yer alan pek çok estetik ve işlevsel sorun çözüme kavuşturulabilir. Göz çevresi estetiği tamamen hastaya özel olarak planlanır. Bu yüzden göz çevresi estetiği fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Göz çevresi estetiği fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button