Burun Estetiği (Rinoplasti)

Yüz pek çok organın ve dokunun birlikteliğinden meydana gelir. Yüzü oluşturan doku ve organların her biri yüzün estetik bütünlüğü için önemlidir. Bu organlar arasında tartışmasız en önemlilerinden biri ise burundur. Burun konum olarak yüzün merkezinde yer alır ve yüzü ikiye ayırır. Bu yüzden burun kemiğinde yamukluk, burun ucunda düşüklük veya burun kemeri gibi estetik problemler yüzün tamamını olumsuz etkiler. Bu problemler bazı durumlarda burundan nefes almayı da belli miktarda zorlaştırabilirler. Burun estetiği veya rinoplasti olarak bilinen estetik operasyonu ile bahsettiğimiz estetik kusurları düzeltmek mümkündür.

Burun estetiği sayesinde burunla yüz arasında estetik bir bütünlük kurulur. Bu bütünlüğü kurmak için öncelikle burun kemeri düzeltilebilir, burun ucu kaldırılabilir, burun küçültülebilir. Burun kemiğinde yamukluk gibi problemler düzeltilebilir.Bunlarla birlikte burun etleri,nazal septum deviasyonu(burun içi eğrilikler) sebebi ile burundan nefes almayı azaltan problemler varsa bunlar da ele alınarak aynı ameliyatta burundan nefes alma durumu da  eş zamanlı olarak düzeltilir.Böylece hem bahsettiğimiz estetik bütünlük kurulmuş olur hem de burundaki işlevsel problemler giderilir.

Burun estetiği veya rinoplasti hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti; burundaki estetik kusurları gidermek ve burnu estetik ölçütler çerçevesinde şekillendirmek için yapılan operasyondur. Bu operasyon sayesinde burunda yer alan gelişimsel veya genetik şekil bozuklukları giderilebilir. Rinoplasti ameliyatı sayesinde burun, yüzle uyumlu bir görünüme kavuşturulabilir.

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği, burnun şekli ile alakalı estetik ve işlevsel problemleri çözmek için yapılan operasyondur. Burun ergenlik döneminin sonuna kadar gelişmeye ve değişmeye devam eder. Bu süreçte burunda, genetik veya gelişimsel bazı şekil bozuklukları görülebilir. Burun kemerli bir yapıya sahip olabilir. Burun kemiğinde ve kıkırdaklarında eğrilik,fazla büyüklük veya yamukluk bulunabilir. Burun ucu düşük veya fazla kalın olabilir. Burun kemiği bir çarpma veya kaza sırasında kırılmış olabilir. Tüm bu faktörler burnun görünümünü ve işlevini olumsuz etkiler. Kişiler bu faktörler sebebi ile yüzleri ile uyumsuz, beğenmedikleri bir burun görünümüne sahip olabilirler. Yine aynı şekilde burunlarından nefes almakta zorlanabilirler. Bu gibi sorunları gidermek; buruna arzu edilen görünümü kazandırmak için burun estetiği yani rinoplasti yapılır.

Burun Estetiği İle Neler Yapılabilir?

Burun estetiği sayesinde şu gibi kazanımlar elde edilebilir:

 • Kemerli burun görünümü giderilebilir.
 • Burun yüz ile uyumlu olacak ölçüde küçültülebilir.
 • Burun kemiğinde meydana gelen yamukluk (septum deviasyonu) giderilebilir.
 • Burun kemiğinde yamukluk sebebi ile görülen nefes almak problemleri çözülebilir.
 • Burun ucu kaldırılabilir.
 • Burnun definisyonu arttırılabilir.
 • Halk arasında ‘’okka burun’’ olarak ifade edilen burun görünümü elde edilebilir.
 • Burun ucundaki kalınlık ve genişlik giderilebilir.
 • Burun hem yüz ile uyumlu olması hem de kendi başına güzel görünmesi için şekillendirilebilir.
 • Tüm bunlarla birlikte burundan nefes alma problemi yaratan problemler giderilebilir

Burun estetiği sayesinde burunda yer alan neredeyse tüm estetik kusurlar giderilebilmektedir.

Burun Estetiği Yaş Sınırı Nedir?

Burun estetiği 18 yaşını doldurmuş olan bireylere önerilmektedir. Burnun ve burnu meydana getiren dokuların ergenliğin sonuna kadar gelişmeye devam ettiği düşünülür. Bu gelişimin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için reşit olmayan bireylere burun estetiği önerilmez. Ancak burun gelişimini tamamladığı düşünülen bazı bireylere, ailenin de onayıyla 17 yaşlarında da burun estetiği yapılabilmektedir.

Burun Estetiği Muayenesi Nasıl Yapılır?

Burun estetiğinin en önemli süreçlerinden biri burun estetiği muayenesidir. Bu muayene sırasında bireyin burnu, estetik ölçütler çerçevesinde detaylı olarak değerlendirilir. Değerlendirme süreci sırasında belirlenen estetik kusurlar birey ile paylaşılır. Bu süreçte bireyin burnu ile ilgili talepleri ve şikayetleri de dinlenir. Böylece burun estetiği ameliyatı sırasında yapılacak olan işlemler kararlaştırılır. Yine bu süreçte, ameliyat sonrasındaki burun görünümü bilgisayar programları ile modellenebilir. Böylece hastalar, operasyon gerçekleşmeden; burun estetiği öncesi sonrası hallerini görebilirler.

Burun estetiğinin hem muayene hem de ameliyat sürecinde doktorun tecrübesi çok önemlidir. Bu yüzden burun estetiği doktor seçimi yaparken dikkatli olunması önerilir. En iyi burun estetiği doktoru; hastasının taleplerini en iyi anlayan ve bu talepleri hastasının ihtiyaçları ile en iyi şekilde birleştiren doktordur diyebiliriz.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır? Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı iki farklı şekilde yapılabilmektedir:

 • Açık Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Açık burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Bu işlem sırasında burun deliklerinin ortasındaki en dar bölgeye cerrahi bir kesi atılır. Bu kesi yardımı ile müdahale edilecek dokulara ulaşılır. Böylece bu dokular hastanın talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilirler. Açık estetiği burun ameliyatı sırasında doktor, çok daha kapsamlı ve detaylı işlemler yapabilme imkânına sahiptir. Açık burun estetiği ameliyatı 2 ila 4 saat kadar sürebilir.

 • Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı burun estetiği ameliyatı öncesinde de genel anestezi uygulanır. Burun estetiği muayenesi sırasında planlanan tüm işlemler, özel aletler yardımı ile burun deliğinin içerisinden gerçekleşir. Böylece, açık burun ameliyatının aksine görünür bir bölgede iz kalmaz. Kapalı burun ameliyatı da hemen hemen 2 ila 4 saat içerisinde tamamlanır. Bu süre operasyonun kapsamına göre değişiklik gösterebilir.Burun anatomisi uygun olan kişilerde daha koruyucu yaklaşımlar ile ‘preservation rhinoplasty’ ya da ‘koruyucu burun estetiği’adını verdiğimiz konseptler ile burnun içinden daha az yapısal doku uzaklaştırarak ve burundaki kıkırdak kemik dokuları çıkarmaktan ziyade daha çok bu dokuları şekillendirirerek ideal sonuca ulaşmayı hedefleyen yöntemler de sıkça kullanılmaktadır

Burun Estetiği Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

Burun estetiği ameliyatı öncesi, daha önce de bahsettiğimiz gibi detaylı bir planlama yapılır. Bu planlama sonrasında ameliyat günü seçilebilir. Hastalar ameliyata nasıl hazırlanacakları konusunda doktor tarafından bilgilendirilirler.

Burun estetiği ameliyatı sonrası hastalar, arzu ettikleri burun görünümüne kavuşurlar. Ancak bu süreçte doktorun önerdiği şekilde dinlenmeleri ve burunları için zararlı olan bazı durumlara dikkat etmeleri gerekir.

Doktorlar, burun estetiği öncesi sonrası süreçler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun estetiği ameliyatı sonrası hastalar bir gece boyunca hastanede misafir edilebilirler. Bu süreçte gerekli bakımlar yapılır, burun kontrol edilir ve hastanın genel durumu takip edilir.

Burun bölgesinde, burun estetiği sonrası şişlik ve morluk görülebilmektedir. Bunlar hemen hemen 1 hafta içerisinde büyük oranda kaybolurlar. Bölgeye soğuk jel paketlerinin uygulanması ile şişlik ve morluklar azaltılabilir.

Eğer ameliyat sonrası buruna tampon yerleştirilmişse bu tampon, ameliyattan hemen hemen 2 gün sonra çıkarılır. Günümüzde eski bez tamponlar yerine silikon tamponlar kullanılmaktadır. Silikon tamponlar nefes almayı engellemez, dokulara yapışmaz ve çıkarılırken ağrı yapmazlar. Bazı durumlarda ise hiç tampon kullanılmayabilir.

Ameliyattan sonraki ilk süreçte tamponlar çıktıktan sonra burnun şeklindeki olumlu değişim farkedilebilmekle birlikte ilerleyen aylarda ödem azaldıkça burnun şekli daha iyi kendini göstermekte ve yüzle bütüncül uyumu daha da netleşmektedir.

Ameliyat sonrasında ağır fiziksel aktivitelerden, yorucu sporlardan bir süre uzak durulması önerilir. Gündelik yaşama dönüldükten sonra burun, olası fiziksel darbelere karşı korunmalıdır.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği sayesinde yüz ile uyumlu ve estetik açıdan çekici bir buruna sahip olmak mümkündür. Bu operasyon tamamen hastaya özel olarak planlanır. Bu yüzden burun estetiği ameliyatı fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Burun estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button