Liposuction

Hem kadınlarda hem de erkeklerde vücudun belirgin hatlara sahip olması, vücudun estetik bütünlüğü için çok önemlidir. Bazı kişilerde beslenme alışkanlıkları, hayat tarzı ve benzer faktörler sebebi ile bölgesel yağlanmalar gerçekleşir. Bölgesel yağlanmalar basen bölgesinde, kollarda, karın ve kalça taraflarında görülebilirler. Meydana geldikleri yerlerin doğal kıvrımlarını gizler, kişilerin olduklarından daha kilolu bir görünüm kazanmalarına neden olurlar. Bu bölgesel yağlanmalarla mücadele etmek için ortaya çıkmış pek çok tıbbi ve kozmetik uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar arasında açık ara en etkili ve konforlu olanı liposuction işlemidir.

Liposuction işlemi sayesinde bedenin belli bölgelerindeki fazla yağ dokularından kurtulmak, çok daha belirgin ve ince vücut hatlarına sahip olmak mümkündür. Liposuction kadınlarda kalça geçişleri, basenler ve karın bölgesinde çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Buna ek olarak erkeklerde meme bölgesinde yer alan fazla yağlanmanın ve kadın tipi meme görünümünün tedavisinde de kullanılmaktadır. Yazımızın devamında liposuctionın avantajlarından ve nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Liposuction ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Liposuction Nedir?

Liposuction, ince kanüller yardımı ile vücuttaki fazla yağların alındığı özel bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde vücudun belli bölgeleri estetik ölçütler çerçevesinde şekillendirilebilir. Vücut hatlarına çok daha ince ve belirgin görünüm kazandırılabilir. Liposuction işlemi neredeyse 100 yıldır kullanılan bir uygulamadır. Elbette zaman içerisine tıp biliminde ve teknolojide yaşanan gelişmeler, bu uygulamanın da gelişmesine; çok daha modern bir hal almasına yardımcı olmuştur. Günümüz dünyasında bölgesel yağlardan kurtulmak için en çok kullanılan işlem liposuction uygulamasıdır.

Vaser Liposuction Nedir?

Vaser liposuction işleminde fazla yağları diğer dokulardan ayırmak için radyofrekans dalgaları kullanılır. Klasik liposuction işlemine kıyasla çok daha konforlu olduğu bilinmektedir. Vaser liposuction sırasında kullanılan radyofrekans dalgalarını radyasyonla karıştırmamak gerekir. Oldukça güvenli olan bu işlem tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Buna ek olarak veya tek başına bazı hastalarda Lazer Liposuction işlemi de uygulanmakta ve bunun aracılığıyla daha sıkı bir deri hedeflenerek ameliyat içinde uygulamalar yapılabilmektedir.

Liposuction Neden Yapılır?

Liposuction işlemi, bölgesel inatçı yağlanmaların giderilmesi ve vücut hatlarının belirginleştirilmesi için kullanılır.

Bazı bireyler her ne kadar ideal kilo aralıklarında olsalar da vücutlarının belli bölgelerindeki yağlanmadan şikâyet ederler. Bu yağların spor yapmalarına ve diyetlerine sadık kalmalarına rağmen erimediğinden bahsederler. Bölgesel yağlanmalar gerçekten de ideal kilolarında olan bireyleri, olduklarından daha kilolu gösterebilirler. Özellikle de kalça, basen ve karın bölgesinde meydana geldiklerinde; vücudun doğal ve çekici kabul edilen kıvrımlarını gizleyebilirler. Bu, pek çok bireyin rahatsız olduğu bir durumdur. Liposuction işlemi, bahsettiğimiz inatçı yağların alınmasına ve vücudun estetik bütünlüğünün sağlanmasına yardımcı olur. Genel olarak da bu amaçlar doğrultusunda kullanılır.

Liposuction Hangi Bölgelere Yapılabilir?

Liposuction işlemi ile şu bölgelerdeki yağlanmalara müdahale edilebilir:

  • Karın, sırt ve bel bölgesi.
  • Kalça, kalçadan bacaklara geçiş bölgeleri ve basenler.
  • Uyluk ve diz bölgesi.
  • Kollar, koltuk altlarında kalan bölgeler.
  • Gıdı olarak tabir edilen bölge.
  • Çene ve yanaklar.
  • Baldırlar.
  • Ayak bilekleri.
  • Erkeklerde meme bölgesi.

Liposuction işlemi sayesinde vücudun pek çok bölgesindeki fazla yağ dokusu alınabilmektedir.

Liposuction Kimlere Yapılabilir?

Liposuction işlemi 18 yaşını doldurmuş ve herhangi bir ciddi sağlık sorunu olmayan herkese yapılabilir. Liposuction işlemi öncesinde hastalar, bahsettiğimiz sağlık sorunları açısından detaylı olarak değerlendirilirler. Böylece işlem için uygunluklarına özenle karar verilir. Liposuction işlemi genelde, 60 yaş üzeri, ciddi kalp ve damar hastalıkları olan bireylere önerilmez. Buna ek olarak gebelik veya emzirme döneminde olan kadınlara da bu dönemler son bulduktan sonra liposuction yaptırmaları önerilir.

Liposuction Kalıcı Mı?

Liposuction ile yapılan işlemler kalıcıdır. Bu etkilerin devamlılığı kişinin kendisine bağlıdır. Eğer kişi kilo almaya başlarsa uygulama bölgesinde tekrardan bir miktar yağlanma meydana gelebilir. Bu yüzde liposuction yaptıran bireyler düzenli spor yapmaları ve sağlıklı bir beslenme programı oluşturmaları tavsiye edilir. Böylece liposuction işlemi sayesinde elde edilen belirgin ve çekici vücut hatları korunabilir.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction işlemi çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Ancak daha küçük kapsamlı işlemler sırasında lokal anestezi uygulamaları da tercih edilebilir. Her iki durumda da hastalar ağrı veya rahatsızlık hissi duymazlar. Liposuction, ameliyathane koşullarında gerçekleşen bir işlemdir.

Liposuction işlemi iki farklı şekilde yapılabilir. Bunlardan ilki klasik liposuctiondır. Klasik liposuction işleminde hedef bölgeye küçük kesiler atılır. Daha sonra ise bu kesilerden, fazla yağ dokusunun diğer dokulardan ayrılmasına sebep olan özel bir sıvı verilir. Ayrışan yağ dokuları ince kanüller yardımı ile alınır ve işlem tamamlanır.

Diğer işlem ise vaser liposuction olarak bilinmektedir. Bu işlem sırasında fazla yağ dokularını, diğer dokulardan ayırmak için radyofrekans dalgaları kullanılır. Radyofrekans dalgaları, yağ dokularını kontrollü olarak ısıtır. Daha sonra ise eriyen yağlar, ince kanüller yardımı ile alınır. Böylece uygulama bölgesi inceltilmiş ve estetik ölçütler çerçevesinde şekillendirilmiş olur.

Liposuction Öncesi Sonrası Süreçler Nasıldır?

Liposuction öncesinde hastanın talepleri detaylı olarak değerlendirilir. Bu talepler ve genel estetik ölçütler doğrultusunda yapılacak olan işlemin detayları kararlaştırılır. Böylece liposuction işleminin hem isabetli hem de başarılı olması sağlanır.

Liposuction sonrasında vücut hatları ve kıvrımları çok daha belirgin bir görünüm kazanır. Böylece bedenin genel estetik bütünlüğü kurulmuş olur. Liposuctionın iyileşme süreci de diğer işlemlere kıyasla çok daha konforludur.

Doktorlar, liposuction öncesi sonrası süreçler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Liposuction sonrası hastalar bir gece hastanede misafir edilebilirler. Bazı durumlarda ise birkaç saat misafir edilmeleri yeterli olabilir. Bu süreçte hastaların genel durumu kontrol edilir, iyileşme sürecine iyi bir başlangıç yapılması için tüm imkânlar sevk edilir. Liposuction sonrası hastalar 3 ila 4 hafta içerisinde neredeyse tamamen iyileşirler. Bu süreçte doktor tavsiyelerine uyulması ve ağır fiziksel faaliyetlerden bir süre uzak kalınması önerilir.

Liposuction Fiyatları 2022

Liposuction işlemi tamamen hastaya özel olarak planlanır. Bu yüzden liposuction fiyatları kişiden kişiye değişebilir. İşlemin kapsamına da göre de liposuction ücreti değişebilmektedir.

Liposuction fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button