Göz Kapağı Estetiği

Sosyal etkileşimler içerisinde gözlerin ve göz çevresindeki mimiklerin çok büyük bir önemi vardır. Bu mimikleri, duygularımızı ve düşüncelerimizi daha iyi ifade etmek için kullanırız.

Göz çevresinde yer alan göz kapakları ve gözaltları gibi bölgeler zaman içerisinde yıpranırlar. Bu yıpranma ile birlikte gözaltlarında ve göz çevresinde; yorgun ve bitkin bir ifade oluşur. Kişi her ne kadar mutlu veya enerjik hissetse de yüzündeki bu yorgun ifade; kişinin olduğundan daha yaşlı ve yorgun görünmesine sebep olur. Elbette göz çevresinde meydana gelen doku yıpranması sadece yorgun ve yaşlı bir görünüme yol açmaz. Bu yıpranma ve sorunlar göz kapaklarını da etkileyebilir. Bireyler; göz kapaklarında düşüklük, göz kapaklarının göz içine veya göz dışına doğru bükülmesi, göz kapaklarında yağ plağı birikmesi gibi pek çok sorunla karşılaşabilirler. Bunlar kişilerin görünümlerini etkilediği gibi görme yetilerinde de sorunlara yol açarlar. Mesela kişiler, göz kapağı düşüklüğüne bağlı olarak görüş açılarının giderek daraldığını deneyimleyebilirler. Bahsettiğimiz tüm bu sorunlar, göz kapağı estetiği kapsamında ortadan kaldırılabilir. Göz kapakları birbirleri ile eşit, yüz ile uyumlu ve işlevsel olarak sorunsuz bir yapıya kavuşturulabilir.

Göz kapağı estetiği ve benzer operasyonlar hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği; göz kapağındaki estetik ve işlevsel problemleri gidermek için yapılan bir operasyondur. Kişiler genetik veya gelişimsel olarak sarkık, düşük göz kapaklarına sahip olabilirler. Göz kapaklarının uç taraflarında yağ plakları meydana gelebilir. Alt göz kapağı sarkarak torbalanmaya yol açabilir. Göz kapağı estetiği, bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için yapılır. Böylece göz kapakları ve göz çevresi yeniden düzenlenir. Göz çevresindeki yaşlılık belirtileri ortadan kalkınca kişiler çok daha genç bir yüz görünümüne sahip olurlar.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Her iki göz kapağında da düşüklük söz konusuysa bu durum genelde genetik sebeplerden meydana gelir. Göz kapaklarından yalnızca birinde düşüklük varsa bunun sebebi; gözlerden birinin sürekli ovuşturulması, göz kapaklarından birinde sık sık enfeksiyon meydana gelmesi veya göze fiziksel darbe almak olabilir. Bazı göz kapağı hastalıkları ve göz ameliyatları da tek taraflı göz kapağı düşüklüğüne yol açabilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği İle Neler Yapılabilir?

Göz kapağı estetiği sayesinde şu gibi kazanımlar elde edilebilir:

  • Pitozis olarak bilinen göz kapağı düşüklüğü tedavi edilebilir. Üst göz kapakları, genetik veya gelişimsel olarak sarkık bir yapıya sahip olabilirler. Göz kapağı estetiği ile bu sarkıklık giderilir; göz kapakları birbirleri ile eşit ve uyumlu bir hale getirilir.
  • Göz kapaklarının göz içine veya dışarıya doğru dönük olması durumu göz kapağı estetiği ile tedavi edilebilir.
  • Alt ve üst göz kapağı çevresinde meydana gelen torbalanmalar göz kapağı estetiği ile giderilebilir.
  • Göz kapaklarında görülen yağ plakları da göz kapağı estetiği ile ortadan kaldırılabilmektedir.
  • Göz kapağı estetiği ile göz kapaklarına ve göz çevresinde bulunan diğer dokulara estetik bir denge kazandırılır. Bu da kişilerin genç, enerjik ve çekici görünmelerine olanak sağlar.

Göz Kapağı Estetiği Kalıcı Mıdır?

Göz kapağı estetiği kalıcı bir uygulamadır. Botoks işlemlerinin aksine belli aralıklarla tekrarlanması gerekmez. Ancak hastalar, bu kalıcılığın devam edebilmesi için sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmalıdırlar. Ayrıca göz çevresindeki dokulara zarar verebilecek göz ovuşturma gibi alışkanlıklardan da vazgeçmelidirler.

Göz Kapağı Estetiği Kimlere Yapılabilir?

Göz kapağı estetiği genelde 30 ila 35 yaşlarından sonra tercih edilse de 18 yaşını doldurmuş olan her birey göz kapağı estetiği yaptırabilir. Doktorlar, operasyon öncesinde hastaların göz kapağı estetiğine uygunluğunu değerlendirirler. Bu değerlendirme sonucu işleme engel olabilecek bir sağlık durumuna rastlanmazsa göz kapağı estetiği yaptırılabilir.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiği operasyonun kapsamına göre lokal veya sedasyon (derin uyku) altında yapılabilir. Her iki durumda da ağrı ve rahatsızlık hissi duyulmaz. Göz kapağı estetiği sırasında özel kesi ve dikiş teknikleri kullanılır. Göz kapağında düşüklüğü yol açan fazla deri ve yağ dokuları alınabilir. Bazı dokular üzerinde düzenlemeler yapılabilir. Bu işlem sırasında hem alt göz kapaklarına hem de üst göz kapaklarına müdahale edilebilir.

Göz Kapağı Estetiği Kaç Saat Sürer?

Göz kapağı estetiği 1 ila 1,5 saat kadar sürebilir. Operasyonun süresi, göz kapaklarına ve göz çevresine yapılan işlemlerin kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Göz kapağı estetiği sonrası hastalar aynı gün taburcu olabilir, evlerine dönebilirler. Operasyon sonrasında göz çevresinde bir miktar morluk ve şişlik görülebilir. Operasyondan sonra bölgede ödem oluşması gayet normaldir. Bunlar birkaç gün içerisinde azalarak kaybolurlar. Hastalar doktor önerisine göre 3 ila 5 gün içerisinde işlerine dönebilirler. Bu süreçte göz kapakları büyük ölçüde iyileşmiş olsa da tamamen iyileşme birkaç ayı bulabilir.

Doktorlar, göz kapağı estetiği öncesi sonrası süreçler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Göz Kapağı Estetiği Fiyatları

Göz kapağı estetiği sayesinde göz çevresinde ve göz kapaklarına meydana gelen pek çok estetik kusur giderilebilir. Bahsettiğimiz bölgelere yapılacak olan tüm işlemler kişiye özel olarak planlanır. Bu yüzden göz kapağı estetiği fiyatları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Göz kapağı estetiği fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button