Kepçe Kulak Ameliyatı

Genelde kulaklar; dudak veya burun kadar ön planda olmadıkları düşünüldüğü için göz ardı edilirler. Ancak kulakların da simetrik, eşit ve doğru bir pozisyonda olması yüzün estetik bütünlüğü için çok önemlidir. Konu estetik ve güzellik olunca; insanlar tek bir vücut parçası veya organ üzerinden değerlendirmezler. Baş bölgesinde yer alan tüm organlar ve dokular; bu güzelliğin önemli, ayrılmaz bir parçasıdır. Bu yüzden kulaklar arasında eşitsizlik olması, kulaklarda şekil bozuklukları bulunması veya kepçe kulaklı olma durumu kişinin görünümünü önemli ölçüde etkileyebilir. Özellikle okul dönemindeki çocuklar, kepçe kulaklı olmaları sebebi ile bazı sosyal ve psikolojik zorluklar yaşayabilirler. Özgüvenlerinde problemler görülebilir; akranları tarafından zorbalığa uğrayabilir, dışlanabilirler. Kepçe kulam ameliyatı sayesinde hem kulakları uygun pozisyonlarına kavuşturmak hem de bahsettiğimiz sosyal ve psikolojik zorlukları ortadan kaldırmak mümkündür.

Kepçe kulak ameliyatı ve benzer operasyonlar hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe kulak, kulakları uygun pozisyonlarında tutması gereken kıvrımların ve kıkırdakların yeterince gelişmemiş olması sebebi ile görülen şekil bozukluğudur. Bu şekil bozukluğu halk arasında ‘’yelken kulak’’ ismi ile de bilinmektedir. Kulakta yer alan kıkırdaklar kulağı, kafaya yaklaşacak biçimde şekillendirir. Yani kulaklarla kafa arasında sağlıklı bir açı oluştururlar. Eğer bu kıkırdaklar yeterince gelişmemişse veya gevşeklerse kulaklarla kafa arasındaki açı açılabilir. Bu da kepçe kulak görünümüne yol açar. Kepçe kulaklara sahip olan bireyler, çeşitli estetik operasyonları ile bu görünümden kurtulabilirler. Kepçe kulak ameliyatı günümüzde hem yetişkinlere hem de çocuklara yapılabilmektedir. Böylece çocukluk çağında kulak görünümüne bağlı yaşanabilecek psikolojik ve sosyal zorlukların önüne geçilmiş olur.

Kepçe Kulak Neden Olur?

Kepçe kulak sebepleri arasında şunlar yer alabilir:

 • Kulağın pozisyon almasında ve kafaya yaklaşmasında görevli olan kıkırdakların yeterince gelişmemiş olması.
 • Kulak kıkırdaklarının gevşek bir yapıda olması.
 • İlerleyen yaşla birlikte kulak dokularında yıpranma meydana gelmesi; buna bağlı olarak kulaklarla kafa arasındaki açının büyümesi.
 • Bazı hastalıklar.

Kepçe kulak genelde genetik sebeplerden görülür. Yani anne veya babada kepçe kulak sorunu varsa çocuklarda da bu problem görülebilir. Neyse ki günümüzde hem çocuklar hem de yetişkinler kepçe kulak ameliyatı ile estetik bir kulak görünümüne sahip olabilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kimlere Yapılabilir? Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatının yapılabilmesi için kişinin kulak gelişimini tamamlamış olması gerekir. Bu sebepten 5 ila 6 yaşlarındaki çocuklara bile kepçe kulak ameliyatı yapılabilmektedir. Kepçe kulak estetiği sayesinde çocuklar; erken yaşlarda bu sorundan kurtulabilirler. Böylece okulda ve sosyal çevrelerinde yaşayabilecekleri olumsuzluklardan korunabilirler.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı genelde iki farklı yöntemle yapılmaktadır. Bunlar:

 • İple Kepçe Kulak Ameliyatı : Lokal anestezi altında yapılan bu işlem sayesinde kulak, kafa ile normal bir açı yapacak şekilde sabitlenir. Bu operasyon sırasında özel ipler kullanılır. İple kepçe kulak ameliyatı gerek duyulursa genel anestezi altında da yapılabilmektedir. Bu operasyon sonrasında hastalar, açık kulak ameliyatına kıyasla çok daha çabuk iyileşirler.
 • Açık Kepçe Kulak Ameliyatı: Bu operasyon genel anestezi altında yapılır. Kulak bölgesine atılan bir kesi yardımı ile kulaklar, ideal pozisyonlarında kalacak şekilde sabitlenirler. Operasyon sırasında özel cerrahi kesi ve dikiş teknikleri kullanılır. Bazı durumlarda lokal anestezi ile de yapılabilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kaç Saat Sürer? Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Açık kepçe kulam ameliyatı, yapılacak olan işlemlerin kapsamına göre 1 ila 2 saat kadar sürebilir. İple kepçe kulak ameliyatı ise 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. Bu sürelerin kişiden kişiye değişebileceğini unutmamak gerekir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Süreçler Nasıldır?

Kepçe kulak ameliyatı öncesinde operasyonun hangi tekniklerle yapılacağına karar verilir. Kulak yapısı, kulak kıvrımları ve kulak kıkırdakları bu süreçte detaylı olarak incelenir. Hastanın veya ebeveynlerinin talepleri de bu planlama sürecinde çok önemlidir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında elde edilen kazanımlar oldukça belirgindir. Özellikle de iyileşme süreci son bulduktan sonra kulakların ideal pozisyonlarına kavuştuğu rahatça fark edilebilir.

Doktorlar kepçe kulak ameliyatı öncesi ve sonrası süreçler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendirirler.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Kepçe kulak ameliyatından sonra hastalar aynı gün taburcu edilebilirler. Ancak operasyon genel anestezi ile gerçekleşmişse 1 gece hastanede misafir edilmeleri de mümkündür.

Hastalar geçirdikleri operasyonun kapsamına göre en fazla 1 ila 2 hafta içerisinde iyileşirler. Bu süreçte ilk birkaç günden sonra gündelik yaşam dönülebilir. İyileşme süreci boyunca doktor tavsiyelerine uyulması ve kulak için zararlı bazı durumlara dikkat edilmesi gerekir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Operasyondan sonra doktor önerisine göre 1 ila 2 gün boyunca duş alınmamalıdır.
 • Kulaklar çevresel etkilerden korunmalıdır.
 • Mümkün mertebe kulaklara dokunulmamalıdır.
 • Kepçe kulak ameliyatından sonra kulak bandı kullanımı gerekebilir. Doktorun önerdiği süre boyunca bu bant kullanılmalıdır.
 • Kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.
 • Mümkünse sırt üstü bir pozisyonda dinlenilmeli ve uyunmalıdır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları

Kepçe kulak ameliyatı fiyatları, ameliyatın hangi yöntemlerle yapıldığına göre değişiklik gösterebilir.

Kepçe kulak ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button