Meme Büyütme

Memeler gerek işlevleri gerekse de vücudun estetik bütünlüğüne olan katkıları sebebi ile kadınlar için oldukça önemlidirler. Memelerin şekli, büyüklüğü ve duruşları kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişiler genetik olarak büyük ve dolgun memelere sahip olurken bazı kişilerin memeleri ise daha küçük olabilmektedir. Bu durum herhangi bir sağlık sorununa yol açmasa da bazı kadınları rahatsız edebilir. Bazı kadınlar memelerinin boyutu veya şekli sebebi ile özgüven sorunları yaşayabilir, kıyafet seçerken zorluk çekebilirler. Bu kişiler, meme büyütme estetiği ile memelerine; dolgun, büyük ve sıkı bir görünüm kazandırabilirler.

Meme büyütme, meme estetikleri arasında en sık tercih edilen uygulamalardan biridir. Özellikle de son on yıl içerisinde gerek ülkemizde gerekse de dünyanın geri kalanında meme büyütme estetiğine olan talep oldukça artmıştır. Bu operasyon sayesinde vücut ölçüleri ile uyumlu, büyük ve çekici bir meme görünümü elde etmek mümkündür.

Meme büyütme ve diğer meme estetikleri hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Meme Büyütme Estetiği Nedir?

Meme büyütme estetiği, memelerin vücut ölçülerine uygun olacak şekilde büyütülmesi ve dolgun bir meme görünümü elde edilmesi için yapılan estetik operasyonudur. Bu operasyon sırasında meme hacmini arttırmak için silikon protezler kullanılır. Silikon protezler, doktor tarafından belirlenen bölgelerden memelere yerleştirirler. Böylece memelerin büyük ve çekici bir görünüm elde etmesi sağlanır.

Meme Büyütme Kimlere Yapılabilir?

Meme büyütme estetiği 18 yaşını doldurmuş olan her bireye yapılabilir. Memeler birçok dokunun birlikteliğinden oluşurlar. Bu dokuların 18 yaşına kadar gelişmeye devam ettiği düşünülür. Meme gelişiminin olması gerektiği gibi devam edebilmesi için bu uygulama reşit olmayan bireylere önerilmez. Eğer meme büyütme estetiği yaptırmak isteyen bireyler gebelik veya emzirme dönemindelerse bu dönemlerin son bulması beklenir.

Meme Büyütme Estetiği İle Neler Yapılabilir?

Meme büyütme estetiği ile şu gibi kazanımlar elde edilebilir:

 • Memelerin görünümü vücut ölçüleri ile orantılı olacak şekilde planlanabilir.
 • Memelere daha büyük bir görünüm kazandırılabilir.
 • Memeler hasta talebine göre şekillendirilebilir.
 • Meme büyütme işlemine eşlik eden meme dikleştirme estetiği ile büyük ve dik bir meme görünümü elde edilebilir.
 • Meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatı gerekli durumlarda eş zamanlı gerçekleştirilerek en iyi sonuç alınır

Meme dikleştirme ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Meme Dikleştirme isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Bu yüzden hastalar meme büyütme ameliyatı sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Ameliyatın detayları, yapılacak olan işlemler ve memeye kazandırılacak olan görünüm hasta için özel olarak planlanır. Bu planlar dahilinde silikondan üretilen özel meme protezleri, hastanın memelerine yerleştirilir. Protezler koltuk altı bölgesinden, meme altından veya meme uçlarından yerleştirilebilir.

Meme büyütme ameliyatı hemen hemen 2 saat içerisinde son bulur. Meme büyütme ameliyatı süresi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Meme Büyütme Sonrası İz Kalır Mı?

Meme büyütme ameliyatından sonra bir miktar iz kalır. Bu izler genelde meme kıvrımının altında veya kolun altında yer alırlar. Yani dışarıdan fark edilmeleri oldukça zordur.

Meme Büyütme Sonrası Emzirme

Meme büyütme ameliyatı sonrasında süt kanallarına ve süt bezlerine zarar verilmediği için emzirme işlemi yapılabilir. Halk arasında meme büyütme ameliyatından sonra emzirmenin mümkün olmayacağına yönelik yanlış bir algı vardır. Bu algı genelde, emzirme veya gebelik döneminde olan kadınlara meme büyütme ameliyatının önerilmemesinden kaynaklanır. Bahsettiğimiz dönemlerde olan kadınlara meme büyütme ameliyatının önerilmemesinin sebebi; operasyon sebebi ile emzirme döneminin aksayabilecek olmasıdır. Yani meme büyütme ameliyatı yaptıran kadınlar, bir sonraki doğumlarında hiçbir sorunla karşılaşmaksızın bebeklerini emzirebilirler.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Meme büyütme ameliyatı sonrası hastalar bir gün boyunca hastanede misafir edilirler. Bu süre boyunca hastaların genel kontrolleri sağlanır, operasyonun gerçekleştiği bölgeye bakım yapılır. Hastalar anestezinin etkisinden çıkabilmeleri için yürütülürler. Taburcu olan hastalar hemen hemen 2 hafta içerisinde günlük yaşamlarına dönebilirler. İlk hafta bazı kol hareketleri sebebi ile meme bölgesinde hafif ağrı hissedilebilir. Bu ağrı geçicidir. Meme büyütme ameliyatından sonra meme bölgesinde şişlik meydana gelebilir. Bu şişlik zaman içerisinde azalarak kaybolur.

Meme Büyütme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır:

 • Doktorun önerdiği süre boyunca özel, destekleyici sütyenler kullanılmalıdır.
 • Bir süre ağır ve yorucu fiziksel aktivitelerde bulunulmamalıdır.
 • Bir süre boyunca sırt üstü bir pozisyonda uyunmalıdır.
 • Hastalar doktorlarının önerdiği süre boyunca zıplama ve koşma gibi faaliyetler içeren sporlardan uzak durmalıdır. Bu sınırlandırma bazı egzersizler sırasında yapılan kol hareketleri için de getirilebilir.
 • Hastalar meme bölgelerini fiziksel darbelere karşı korumalıdır.
 • Kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.
 • Doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.
 • Operasyon bölgesinin bakımı aksatılmamalıdır.

Doktorlar, meme büyütme sonrası dikkat edilecekler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

Meme Büyütme Fiyatları 2022

Meme büyütme ameliyatı sayesinde hastalar istedikleri meme görünümüne kavuşabilirler. Bu operasyon tamamen hastaların taleplerine ve genel estetik ölçütlere göre planlanır. Böylece memelerin şekli ve büyüklüğü; hastanın vücut ölçüleri ile uyumlu ve estetik olarak çekici olacak şekilde düzenlenir. Meme büyütme ameliyatı ücreti, operasyonun kişiye özel olarak planlanması sebebi ile kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Meme büyütme fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button