Post Bariatrik Cerrahi

Kilo problemleri ve obezite; günümüzde en sık rastlanılan rahatsızlıklardandır. Bu rahatsızlıklara sahip olan hastalar; her ne kadar diyet veya egzersiz yapsalar da fazla kilolarından kurtulamazlar. Ancak vücut kitle indeksleri belirli bir seviyenin üzerine ulaştığında kiloları sebebi ile yaşadıkları olumsuzluklardan kurtulmak için obezite cerrahilerine yönelebilirler. Bu operasyonlar sayesinde hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlarlar. Yüksek miktarda kilo verilmesi ile birlikte cildin altındaki yağ dokusu erir. Bu da cildin sarkmasına yol açar. Vücudun pek çok yanını saran bu sarkık görünümden kurtulmak isteyen kişiler, post bariatrik cerrahi olarak bilinen işlemlere yönelirler.

Post bariatrik cerrahi sayesinde vücut, estetik olarak yeniden şekillendirilebilir. Göğüslerde meydana gelen sarkmalar çeşitli germe ve dolgu uygulamaları ile giderilebilir. Basenlerde, kollarda, sırt bölgesinde ve karın bölgesindeki sarkmalar içinse özel germe teknikleri tercih edilebilir. Tüm bu operasyonlar sayesinde hastaların vücutları adeta yeniden şekillendirilir.

Post bariatrik cerrahi ve benzer konular hakkında bilgi almak için bizi arayabilir, Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

Post Bariatrik Cerrahi Nedir? Obezite Ameliyatı Sonrası Sarkma Estetiği Nedir?

Post bariatrik cerrahi, yüksek miktarda kilo verilmesi sonucu vücudun pek çok bölgesinde meydana gelen sarkmaları gidermek için yapılan operasyondur.

Obezite cerrahileri sırasında hastaların mide hacimleri küçültülür. Bazı durumlarda ince bağırsaklarından emilen besin miktarı da kısıtlanabilir. Hastalar bu yüzden hızla kilo vermeye başlarlar. Vücudun yağlanması sonucu genişleyen ve gerginleşen deri; yağların erimesi ile birlikte desteğini kaybeder ve sarkar. Bu sarkma vücudun neredeyse tüm bölgelerinde görülür. Post bariatrik cerrahi sayesinde deride meydana gelen bu sarkık görünümü gidermek mümkündür. Post bariatrik cerrahi kapsamında yapılan operasyonlar kombine şekilde gerçekleşebilir. Yani vücudun pek çok bölgesindeki sarkmalara aynı operasyon sırasında müdahale edilebilir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Sarkmalar Nasıl Geçer?

Obezite ameliyatı sonrasında oluşan sarkmaları önlemek veya ortadan kaldırmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bazıları kişiye özel olarak hazırlanan egzersiz rutinleri içerir. Bu egzersiz rutinleri sağlıklı bir beslenme programı ile birleştiğinde sarkmaları bir miktar önleyebilir veya azaltabilir. Ancak hastalar, obezite ameliyatı sonrasında yüksek miktarda kilo verirler. Yani vücutlarının pek çok bölgesinde yağ hacmi azalır. Yağ hacminin azalması ile birlikte deri dokusu desteğini kaybeder ve sarkar. Tüm önleyici uygulamalara rağmen bu sarkmaları tamamen engellemek pek olası değildir. Bu sarkmalar yalnızca estetik operasyonları ile hızlı ve etkin bir şekilde giderilebilir. Bu sebepten pek çok hasta, obezite ameliyatlarından bir süre sonra post bariatrik cerrahiye başvurur.

Post bariatrik cerrahi kapsamında yapılan operasyonlar sayesinde obezite ameliyatı sonrası vücutta sarkma meydana gelen bölgeler belirlenir. Daha sonra ise bu sarkmalar, kombine operasyonlar ile ortadan kaldırılır.

Post Bariatrik Cerrahi İle Vücut Şekillendirme

Post bariatrik cerrahinin en büyük avantajı kişiye özel olarak planlanmasıdır. Bu operasyon sırasında hastanın bedenindeki tüm sarkma bölgeleri gözden geçirilir. Karın bölgesi, meme bölgesi; sırt, kollar, basenler ve daha birçok vücut bölgesi incelenir. Daha sonra ise hastanın talepleri doğrultusunda bu bölgelerden hangilerine müdahale edileceğine karar verilir. Belirlenen bölgeler içinse ayrı bir planlama süreci vardır. Obezite sonrası sarkma estetiği sayesinde bu bölgelerin çoğuna aynı operasyon kapsamında müdahale etmek mümkündür. Bu sayede hasta her operasyon sonrası yeniden iyileşmeyi beklemek yerine; tek bir operasyonla vücudunun birçok bölgesindeki sarkmalardan kurtulabilmektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Post bariatrik cerrahi kapsamında yapılan operasyonlar genel olarak şu şekilde gerçekleşir:

  • Hastaya genel anestezi uygulanır. Böylece operasyon sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyması engellenir.
  • Sarkmanın meydana geldiği bölgedeki fazla deri dokusu alınır. Eğer bölgede kilo vermeyle erimeyen yağlar bulunuyorsa bu yağlara da liposuction ile müdahale edilebilir. Böylece vücudun belli bölgeleri estetik ölçütler çerçevesinde şekillendirilebilir.
  • Sarkmaya sebep olan fazla deri dokusu alındıktan sonra geriye kalan deri gergin ve düz bir görünüm oluşturulacak şekilde dikilir. Bu işlem sırasında özel dikiş teknikleri kullanılır.
  • Post bariatrik cerrahi, yapılan işlemlerin kapsamına ve kaç bölgeye müdahale edileceğine göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Ameliyat öncesi muayene sürecinde doktorlar, tahmini süre hakkında hastalarını bilgilendirebilirler.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Post bariatrik cerrahi kapsamında aynı anda pek çok bölgeye müdahale edilebilir. Bunun en avantajlı yanı; hastaların her bir bölge için ayrı ayrı iyileşmeyi beklemeyecek olmalarıdır. Hastalar, geçirdikleri operasyonun kapsamına göre birkaç gece boyunca hastanede misafir edilebilirler. Bu süreçte operasyonların gerçekleştiği bölgelere gerekli bakımlar yapılır. Hastanın tansiyon gibi vital bulguları, sağlık çalışanları tarafından düzenli aralıklarla kontrol edilir.

Post bariatrik cerrahi sonrası hastalara;

  • Bir süre şiddetli öksürmemeleri ve hapşırmamaları,
  • Doktorun önerdiği süre boyunca duş almamaları,
  • Bir süre ağır ve yorucu aktivitelerden uzak kalmaları,
  • Korse kullanımı önerildiyse korse kullanımını aksatmamaları,
  • Kişisel hijyenlerine dikkat etmeleri önerilir.

Post Bariatrik Cerrahi Fiyatları

Post bariatrik cerrahi kapsamında tek bir operasyonla vücudun pek çok yerine müdahale edilebilir. Bu her bölgeye ayrı ayrı operasyon yapılmasından daha hesaplıdır. Post bariatrik cerrahi kapsamında yapılan kombine ameliyatlar kişiye özel olarak planlanır. Bu yüzden fiyatlar da kişiden kişiye değişebilir.

Post bariatrik cerrahi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button