İp Askı Uygulaması

Yüz kırışıklıkları ve sarkmalar zaman içerisinde herkeste görülebilir. İlerleyen yaşla birlikte cilt yıpranmaya başlar. Gerginliğini ve elastikliğini eskisi kadar koruyamaz. Bu da kilo alıp verme veya çeşitli çevresel etkenlerle birleşince yüzün kırışmasına, sarkmasına yol açar. Yüz cildinin gergin ve genç bir görünüme kavuşabilmesi amacıyla yapılan pek çok uygulama vardır. Bu uygulamalardan bazıları cerrahi kesi ve dikişlerle yapılır. Bazıları ise çok daha pratik ve konforlu işlemlerdir. İp askı uygulaması da bu konforlu işlemlerden biridir.

İp askı uygulaması sayesinde yüzdeki kırışıklıklar giderilir. Sarkma problemi ortadan kaldırılır. Böylece cildin çok daha sıkı bir yapı alması ve kişinin daha genç bir yüz görünümüne kavuşması sağlanır. Yazımızın devamında ip askı uygulamasının nasıl yapıldığından ve nerelere yapılabileceğinden bahsedeceğiz.

İp askı uygulaması ve benzer işlemler hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Doç. Dr. Alper URAL gibi alanında uzman bir hekimden randevu alabilirsiniz.

İp Askı Uygulaması Nedir?

İp askı uygulaması; yüzdeki kırışıklıkları ve sarkmaları gidermek için kullanılan özel bir uygulamadır. Ameliyatsız yüz germe uygulamaları arasında en çok tercih edilen işlemlerden biridir. Bu işlem sırasında cerrahi kesilere ve dikişlere başvurulmaz. Bu yüzden oldukça konforludur.

İp askı uygulaması yüz dokuları ile uyumlu, özel iplerle yapılır. Bu ipler yardımı ile yüzün belli bölgeleri askılanır. Böylece yüze gergin, genç ve sıkı bir görünüm kazandırılır. Bu işlem halk arasında Fransız askı tekniği ismi ile de bilinmektedir.

İp Askı Uygulaması Hangi Bölgelere Yapılır?

İp askı uygulaması sırasında şu gibi bölgelere müdahale edilebilir:

 • Yanaklar ve çevresi.
 • Çene altı ve çene çevresi.
 • Elmacık kemikleri.
 • Kaş çevresi.
 • Boyun bölgesi.
 • Göz çevresi.
 • Alın bölgesi.

Görüldüğü üzere ip askı uygulaması ile neredeyse yüzün tamamına müdahale etmek mümkündür.

İp Askı Uygulaması İle Neler Yapılabilir?

İp askı uygulaması ile şu gibi işlemler yapılabilir:

 • Göz çevresinde yer alan ve halk arasında kaz ayağı kırışıklıkları olarak bilinen çizgiler ortadan kaldırılabilir.
 • Yanaklar ve yanakların çevresinde yer alan kırışık görünüm giderilebilir.
 • Alın çizgileri ve kaş çevresinde yer alan kırışıklıklar giderilebilir. Kaşlar belli oranda kaldırılabilir.
 • Çene altı, gıdı ve boyun bölgesinin sahip olduğu kırışık görünüm ortadan kaldırılabilir.
 • Burun ucu kaldırılabilir.

Özetlemek gerekirse ip askı uygulaması sayesinde cilt büyük oranda sıkılaştırılabilir ve yüze genç bir görünüm kazandırılabilir.

İp Askı Uygulaması Kimlere Yapılabilir?

İp askı uygulaması genelde 30 ila 70 yaşları arasındaki bireylere yapılmaktadır. Ancak talep dahilinde 18 yaşını doldurmuş olan her birey ip askı yaptırabilir. İşlem sırasında cerrahi kesilere veya genel anestezi gibi uygulamalara başvurulmadığı için herhangi bir sınırlandırma mevcut değildir.

İp Askı Uygulaması Kalıcı Mı?

İp askı uygulaması sayesinde elde edilen kazanımlar ortalama 2 yıl boyunca korunabilir. Bu süre elbette cilt tipine ve cildin geçireceği değişimlere göre kişiden kişiye değişebilir. İp askı uygulamasından sonra cilt yaşlanmaya ve değişmeye devam eder. Dolayısıyla işlemin etkileri de bir süre sonra kaybolur. Doktor önerisine göre isteyen kişiler bu işlemi tekrarlatabilirler.

İp Askı Uygulaması Nasıl Yapılır?

İp askı uygulaması sırasında cilde anestezi etkili bir krem sürülür. Yani ip askı uygulaması sırasında hastalar ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Uygulama sırasında dokularla uyumlu olacak şekilde tasarlanmış özel ipler kullanılır. Bu ipler yardımı ile yüzün belirlenen noktalarında germe ve kaldırma işlemleri yapılır. İşlemler sırasında cerrahi kesiler ve dikişler kullanılmaz. İp askı uygulaması ortalama 1 saat içerisinde tamamlanır. Bu süre kişiden kişiye bir miktar değişebilmektedir. Hastalar işlemin hemen ardından gündelik yaşamlarına dönebilirler.

İp Askı Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İp askı uygulaması sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • İp askı yapılan bölgelere masaj yapılmamalıdır. Bu bölgeler ovuşturulmamalıdır.
 • Doktorun önerdiği süre boyunca yüz üstü yatılmamalıdır. Mümkünse ip askı uygulamasının etkilerini korumak için sürekli sırt üstü bir pozisyonda uyunmalıdır.
 • Uygulamanın yapıldığı gün çene ve baş hareketlerine dikkat edilmelidir. Bu bölgeleri zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Eğer işlem yüz bölgesine yapılmışsa yüz, aşağıdan yukarıya doğru olan el hareketleri ile yıkanmalıdır.
 • Doktor önerileri dikkate alınmalıdır.

Doktorlar ip askı uygulaması öncesi sonrası süreçler hakkında hastalarını detaylı olarak bilgilendireceklerdir.

İp Askı Uygulaması Fiyatları 2022

Ameliyatsız yüz germe uygulamaları arasında en çok tercih edilenlerden biri de ip askı uygulamasıdır. Bu uygulama kişiye özel olarak planlanır. Bu yüzden ip askı uygulaması fiyatları kişiden kişiye değişebilir.

İp askı uygulaması fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Doç. Dr. Alper URAL’dan randevu alabilirsiniz.

Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button